Maia Sandu a ajuns la Kiev
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, efectuează sâmbătă o vizită de lucru la Kiev, unde va avea o întrevedere și cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
„Această vizită vine să reafirme sprijinul ferm al Republicii Moldova pentru Ucraina, care de trei ani luptă pentru a-și apăra libertatea, suveranitatea și integritatea teritorială. Rezistând agresiunii Rusiei, Ucraina protejează și pacea din Republica Moldova”, a transmis președinția Republicii Moldova.
De asemenea, Maia Sandu se va întâlni și cu premierului Ucrainei, Denis Şmîhal, dar și cu președintele Parlamentului, Ruslan Ștefanciuc. Principalele subiecte ale discuțiilor vizează cooperarea bilaterală, continuarea conectării infrastructurii celor două țări, comerțul, colaborarea în procesul de aderare la Uniunea Europeană, securitatea regională și solidaritatea în fața provocărilor comune.
Un subiect important de pe agendă se referă la criza energetică, provocată de Federația Rusă, din cauza căreia în Republica Moldova au fost majorate tarifele la energie electrică, iar în regiunea transnistrează cetățenii au fost lăsați fără căldură și electricitate.
Maia Sandu va participa la o discuție la „New Europe Centre” din Kiev, un centru de cercetare în domeniul politicii externe și securității.