Tech

Samsung a lansat 6 dispozitive noi cu AI, inclusiv primul pliabil „accesibil”

Samsung a prezentat miercuri, 9 iulie, o întreagă gamă de dispozitive noi la evenimentul Unpacked din New York, care urmează să ajungă pe piață pe 25 iulie. Compania coreeană a lansat trei telefoane pliabile și trei smartwatch-uri, toate condimentate cu o doză mare de inteligență artificială.

Samsung Galaxy Z Fold7, mai subțire, mai ușor, mai scump

Perla coroanei, Galaxy Z Fold7, aduce un design mult mai rafinat decât predecesorii. La doar 4,2 mm grosime când e deschis și 8,9 mm când e pliat, Samsung a reușit să creeze cel mai subțire telefon pliabil din portofoliul companiei. Cu 215 grame, e chiar mai ușor decât Galaxy S25 Ultra, o performanță pentru un telefon cu două ecrane.

Ecranul exterior crește de la 6,3 la 6,5 inch, iar cel interior de la 7,6 la 8 inch, oferind mai mult spațiu pentru multitasking. Camera principală de 200MP promite fotografii de flagship, însă dispozitivul nu mai suportă S Pen. Prețul de pornire pentru varianta de 256GB este de 1.999 de dolari, respectiv 10.549 lei.

Z Flip7 și versiunea Fan Edition

Samsung Galaxy Z Flip7 vine cu un ecran exterior mărit la 4,1 inch și unul interior de 6,9 inch. Samsung a extins seria și cu o variantă mai accesibilă, Z Flip7 FE, care păstrează ecranul de 6,7 inch de la generația anterioară. Galaxy Z Flip7 are un procesor Exynos 2500, 12 GB RAM și opțiuni de stocare de 256 GB sau 512 GB. Bateria crește la 4.300 mAh, în timp ce camerele rămân la fel: 50 MP principală și 10 MP frontală.

Samsung Galaxy Z Flip7

Varianta FE vine cu specificații mai modeste: procesor Exynos 2400, 8 GB RAM și 256 GB stocare. Ecranul exterior este de 3,4 inch, iar bateria are o capacitate de 4.000 mAh. Camerele sunt identice cu modelul standard, adică 50 MP principală și 10 MP frontală. Ambele modele rulează One UI 8 bazat pe Android 16 și au funcții AI precum traducerea în timp real și Circle to Search.

Samsung Galaxy Z Flip7 FE

Prețurile încep de la 899,99 dolari, respectiv 4.999 lei pentru FE și 1.099,99 dolari sau 5.999 lei pentru versiunea standard.

Watch8 Series, AI la încheietură

Noile Galaxy Watch Ultra, Watch8 și Watch8 Classic vin cu Gemini AI preinstalat și sunt primele smartwatch-uri care rulează pe Wear OS 6. Samsung a colaborat cu Google pentru a integra asistentul vocal direct în ceasuri, permițând utilizatorilor să interacționeze natural prin comenzi vocale cu aplicații precum Samsung Health, Calendar și Reminder.

Samsung Galaxy Watch8 Classic

Și designul a fost regândit, Samsung Galaxy Watch8 este cu 11% mai subțire decât generația anterioară, datorită unei structuri interne reproiectate și a unei arhitecturi optimizate cu 30%. Toate modelele vin cu ecrane cu 50% mai luminoase, ajungând la 3.000 nits. Bateria îmbunătățită și procesorul de 3nm (Exynos W1000) oferă performanțe mai rapide și eficiență energetică crescută.

Smartwatch-urile lansate de Samsung sunt deja disponibile pentru precomandă în România, cu prețuri care pornesc de la 1.899 lei pentru Galaxy Watch8 (varianta de 40mm), 2.649 lei pentru modelul Watch8 Classic și 3.499 lei pentru Galaxy Watch Ultra (2025).

Articole Recomandate

Back to top button