Wednesday, May 22, 2024
Jurnalism corect


Record negativ de cazuri în valul 4 al pandemiei. Peste 400 de persoane sunt internate la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 7 septembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți, 7 septembrie, 2.033 de noi cazuri de persoane infectate cu COVID-19, din 45.430 de teste. 426 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) din țară.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 48 de decese, dintre care 25 de bărbați și 23 de femei.

Dintre cele 48 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 de ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 la categoria de vârstă peste 80 ani”, arată GCS.

Numărul total al persoanelor infectate cu COVID-19 și care sunt internate în spitalele din țară a ajuns la 3.527, din care 101 sunt minori. Din cei 426 de pacienți aflați în stare gravă la ATI, 6 sunt minori.

Ultima dată când au mai fost raportate peste 2.000 de cazuri de COVID-19 era pe finalul valului 3, în luna aprilie. Pe 28 aprilie, GCS raporta 2,240 de noi cazuri de COVID-19.

CITEȘTE ȘI: Medicul Valeriu Gheorghiță, ultimele detalii despre vaccinarea cu doza 3

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21508250,34
2.Arad24104260,51
3.Argeș27883240,35
4.Bacău26936710,53
5.Bihor29625260,29
6.Bistrița-Năsăud12567571,14
7.Botoșani14507400,36
8.Brașov44228550,45
9.Brăila13466170,23
10.Buzău12827180,34
11.Caraș-Severin11806240,59
12.Călărași10506100,73
13.Cluj59129721,05
14.Constanța44092910,68
15.Covasna860330,11
16.Dâmbovița22888190,34
17.Dolj27384220,64
18.Galați28269450,55
19.Giurgiu11337140,71
20.Gorj9410200,35
21.Harghita839590,18
22.Hunedoara23278140,44
23.Ialomița11009260,35
24.Iași43407750,46
25.Ilfov46433221,30
26.Maramureș21061670,71
27.Mehedinți8491150,35
28.Mureș24282210,27
29.Neamț19637500,71
30.Olt14973230,54
31.Prahova36232400,53
32.Satu Mare13887851,52
33.Sălaj11102160,38
34.Sibiu27008160,64
35.Suceava25238810,69
36.Teleorman14214400,87
37.Timiș558651061,07
38.Tulcea859590,37
39.Vaslui16395290,43
40.Vâlcea16680200,32
41.Vrancea10983390,43
42.Mun. București1887113141,14
43.Din străinătate**109820 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1027*

217 
 TOTAL1.109.0762.033 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

MainNews

FREE
VIEW