Sunday, January 16, 2022
Jurnalism corect


Presiunea pe spitale, în ușoară scădere. Peste 15.000 de pacienți internați cu COVID-19 în unitățile sanitare

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 13 noiembrie 2021

Presiunea pe spitale în valul 4 al pandemiei de coronavirus este într-o ușoară scădere, după ce, sâmbătă, 13 noiembrie, Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a transmis că numărul persoanelor internate cu COVID-19 în unitățile sanitare a ajuns la 15.027. La finalul lunii octombrie erau peste 20.000 de pacienți infectați cu SARS-CoV-2 internați în spitale. 

Reamintim că GCS a raportat că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.006 de noi cazuri de COVID-19 și 323 de decese, dintre care 19 anterioare.

Din totalul de 323 pacienți decedați, 285 erau nevaccinați și 38 vaccinați. Cei 38 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. 37 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități”, informează GCS.

În secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară sunt internați 1.743 de pacienți, dintre care 22 sunt minori, aflați în stare gravă, în urma infecției cu virusul SARS-CoV-2.

La  nivel național, la acest moment nu este disponibil nici un pat liber de ATI, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2”, potrivit sursei citate.

Până pe 13 noiembrie, în România au fost depistate 1.739.283 de cazuri de COVID-19, în timp ce 1.568.418 de pacienți au fost declarați vindecați.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32764986,78
2.Arad394411547,64
3.Argeș445151404,74
4.Bacău400551023,73
5.Bihor478701698,30
6.Bistrița-Năsăud18930292,74
7.Botoșani22033342,44
8.Brașov638892377,08
9.Brăila219031155,81
10.Buzău23208595,51
11.Caraș-Severin18101484,38
12.Călărași17321523,81
13.Cluj849331917,37
14.Constanța669071895,56
15.Covasna12239654,53
16.Dâmbovița352411035,85
17.Dolj44055963,19
18.Galați42838964,20
19.Giurgiu19013563,94
20.Gorj14802233,08
21.Harghita13488473,97
22.Hunedoara344801496,20
23.Ialomița18835115,11
24.Iași698411404,37
25.Ilfov729682818,13
26.Maramureș30161732,89
27.Mehedinți15371403,78
28.Mureș378751586,28
29.Neamț30194543,39
30.Olt253441004,35
31.Prahova615001596,19
32.Satu Mare20070512,87
33.Sălaj17311574,88
34.Sibiu410691176,51
35.Suceava37214482,10
36.Teleorman2402415,10
37.Timiș844031836,41
38.Tulcea13392384,97
39.Vaslui26201392,84
40.Vâlcea25876624,52
41.Vrancea17293543,35
42.Mun. București2970145416,78
43.Din străinătate**18666
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

13435*

-459
 TOTAL1.739.2834.006

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW