Friday, December 2, 2022
Jurnalism corect


Peste 4.000 de cazuri de COVID-19, înregistrate în ultimele 24 de ore / Locuri libere la ATI în mai multe județe din țară

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 16 noiembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți, 16 noiembrie, că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.128 de noi cazuri de COVID-19 și 397 de decese, dintre care 54 anterioare. Numărul persoanelor internate cu SARS-CoV-2 în spitalele din țară a scăzut sub 15.000, ceea ce arată că intensitatea valului 4 al pandemiei de coronavirus este în scădere. 

Din totalul de 397 de pacienți decedați, 363 erau nevaccinați și 34 vaccinați. Cei 34 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități”, informează GCS.

În spitalele din țară, numărul persoanelor internate cu COVID-19 a ajuns la 14.054, dintre care 218 sunt minori. În secțiile ATI sunt internate, în stare gravă, 1.681 de persoane, dintre care 20 sunt minori.

La nivel național, la acest moment sunt disponibile 23 paturi libere de ATI, 8 în București, 3 în județul Constanta , 2 în județul Dâmbovița, 1 în județul Harghita, 2 în județul Suceava, 2 în județul Teleorman, 4 în județul Tulcea, 1 în județul Vaslui, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2”, potrivit autorităților.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32925765,60
2.Arad397961506,85
3.Argeș44803784,64
4.Bacău40230842,97
5.Bihor483181846,89
6.Bistrița-Năsăud19010412,28
7.Botoșani22123421,91
8.Brașov642801836,03
9.Brăila22086574,69
10.Buzău23381644,52
11.Caraș-Severin18232523,71
12.Călărași17370292,96
13.Cluj854121636,42
14.Constanța672831624,42
15.Covasna12329253,72
16.Dâmbovița354441054,55
17.Dolj44218632,53
18.Galați43044903,14
19.Giurgiu19100262,92
20.Gorj14913402,41
21.Harghita13572403,19
22.Hunedoara346951585,28
23.Ialomița18960464,12
24.Iași701271253,36
25.Ilfov736954186,34
26.Maramureș30344932,43
27.Mehedinți15448362,91
28.Mureș381591555,24
29.Neamț30354512,73
30.Olt25467483,38
31.Prahova617931244,73
32.Satu Mare20170202,37
33.Sălaj17391454,11
34.Sibiu414501035,59
35.Suceava37332551,70
36.Teleorman24227814,08
37.Timiș848361645,47
38.Tulcea13479323,85
39.Vaslui26323612,26
40.Vâlcea26044913,59
41.Vrancea17394412,59
42.Mun. București2982005025,34
43.Din străinătate**18816 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

12930*

-81 
 TOTAL1.748.5684.128 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW