Monday, May 20, 2024
Jurnalism corect


Peste 4.000 de cazuri de COVID-19, descoperite în ultimele 24 de ore. Cum arată situația pe județe

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 15 septembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri, 15 septembrie, 4.004 de cazuri de COVID-19, din 44.608 de teste, reprezentând cel mai mare număr de noi îmbolnăviri din ultimele 6 luni. Aproximativ 700 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI din țară.

Cel mai mare număr de cazuri a fost descoperit în București, 570, urmat de județul Timiș, cu 235.

În spitale, numărul persoanelor internate cu COVID-19 este de 5.868, dintre care 167 sunt minori. 696 de pacienți sunt internați în stare gravă la ATI, dintre care 9 sunt copii.

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a precizat că în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 81 de decese.

Dintre cele 81 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani”, potrivit GCS.

Ultima dată când GCS raporta peste 4.000 de cazuri zilnice de COVID-19 se întâmpla pe 10 aprilie, când erau înregistrate pe teritoriul României 4.310 de noi îmbolnăviri într-o zi.

În total, de la debutul pandemiei de coronavirus, 1.130.586 de persoane au fost infectate cu SARS-CoV-2, dintre care 1.070.645 de pacienți au fost declarați vindecați.

Situația pe județe, la 15 septembrie

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21801670,69
2.Arad24499680,86
3.Argeș28155630,53
4.Bacău275161180,98
5.Bihor30000790,61
6.Bistrița-Năsăud130911211,84
7.Botoșani14968611,04
8.Brașov44641710,77
9.Brăila13604400,35
10.Buzău12988440,42
11.Caraș-Severin12074481,02
12.Călărași10727300,93
13.Cluj601371701,66
14.Constanța448211101,20
15.Covasna8665200,24
16.Dâmbovița23176410,57
17.Dolj28029971,16
18.Galați28709900,88
19.Giurgiu11573341,11
20.Gorj9595400,59
21.Harghita8512140,34
22.Hunedoara23566490,63
23.Ialomița11178400,70
24.Iași441661520,85
25.Ilfov472091361,98
26.Maramureș218271151,67
27.Mehedinți8684310,71
28.Mureș24537490,56
29.Neamț19993670,91
30.Olt15323840,98
31.Prahova368181050,88
32.Satu Mare14569932,71
33.Sălaj11329461,01
34.Sibiu27390830,93
35.Suceava260941571,24
36.Teleorman14583551,25
37.Timiș570562351,83
38.Tulcea8694270,52
39.Vaslui16800820,89
40.Vâlcea16913410,71
41.Vrancea11196380,75
42.Mun. București1916695701,80
43.Din străinătate**127033 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2441*

290 
 TOTAL1.130.5864.004 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

MainNews

FREE
VIEW