Wednesday, April 24, 2024
Jurnalism corect


Peste 20.000 de pacienți COVID, internați în spitalele din România / Un singur pat ATI disponibil

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 29 octombrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a transmis vineri, 29 octombrie, că 1.875 de pacienți COVID sunt internați în stare gravă în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) ale spitalelor din țară. Autoritățile informează că, la nivel național, mai este disponibil un singur pat ATI, în județul Bihor.

Reamintim că GCS a raportat vineri 12.474 de noi cazuri de COVID-19 și 481 de decese, dintre care unul raportat din luna septembrie, provocate de infectarea cu virusul SARS-CoV-2.

Din totalul de 481 pacienți decedați, 441 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 13 pacienți nu au fost raportate comorbidități”, potrivit GCS.

Numărul persoanelor internate cu COVID-19 în spitalele din România a ajuns la 20.092, dintre care 434 minori. Dintre cei 1.875 de pacienți internați în stare gravă la ATI, 37 sunt minori.

Pe lângă rezerva de 155 de paturi ATI destinate pacienților COVID care prezintă afecțiuni medicale grave ce pot constitui comorbidități, la nivel național mai e un singur pat ATI disponibil, în județul Bihor.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3029827010,69
2.Arad3582236110,07
3.Argeș402644509,59
4.Bacău373423005,69
5.Bihor4300056510,03
6.Bistrița-Năsăud179961095,01
7.Botoșani209921195,01
8.Brașov5898249010,28
9.Brăila200142679,49
10.Buzău205352378,15
11.Caraș-Severin167301445,89
12.Călărași161651447,92
13.Cluj792096179,77
14.Constanța6290947310,38
15.Covasna111571215,71
16.Dâmbovița323722258,89
17.Dolj418762646,95
18.Galați388715216,77
19.Giurgiu174571249,43
20.Gorj13767955,00
21.Harghita122611615,63
22.Hunedoara316654397,74
23.Ialomița174492849,74
24.Iași658235028,85
25.Ilfov6828555516,64
26.Maramureș287141313,97
27.Mehedinți144371017,78
28.Mureș343595068,27
29.Neamț282852086,31
30.Olt233682297,73
31.Prahova5675363812,07
32.Satu Mare188451133,44
33.Sălaj161231297,51
34.Sibiu368516388,81
35.Suceava356641413,80
36.Teleorman220692538,16
37.Timiș793864209,97
38.Tulcea122501157,18
39.Vaslui248021765,95
40.Vâlcea236125008,24
41.Vrancea160381645,41
42.Mun. București281519170915,25
43.Din străinătate**173210 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

22453*

-1.544 
 TOTAL1.628.50112.474 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
MainNews

FREE
VIEW