Wednesday, May 22, 2024
Jurnalism corect


Peste 2.500 de noi cazuri de coronavirus, raportate vineri. Avertismentul ECDC

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 10 septembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a raportat vineri, 10 septembrie, 2.520 de noi cazuri de coronavirus, din 43.966 de teste. 543 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI din țară.

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) arată că 41 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore. Două decese, înregistrate în luna august, au fost raportate adițional.

Dintre cele 43 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 la categoria de vârstă peste 80 ani”, potrivit GCS.

Numărul persoanelor internate cu COVID-19 în spitalele din țară este de 4.298, dintre care 107 sunt minori. Alți 5 copii sunt internați în stare gravă în secțiile ATI.

Avertismentul ECDC

Centrul European pentru Controlul Bolilor (ECDC) avertizează în raportul său săptămânal privind evoluția pandemiei că rata de infectare și numărul deceselor raportate în România se vor dubla până la finalul săptămânii viitoare, față de săptămâna trecută, relatează G4Media.

În condițiile în care, în săptămâna care a început pe 30 august, incidența pe 14 zile în România era de 81 de cazuri/100.000 de locuitori, în săptămâna care începe pe 13 septembrie, rata de infectare ar trebui să ajungă la 165 de cazuri/100.000 de infectări.

Situația pe județe la 10 septembrie

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21589310,41
2.Arad24249390,55
3.Argeș27967280,40
4.Bacău27120760,73
5.Bihor29731400,37
6.Bistrița-Năsăud12739501,39
7.Botoșani14647640,54
8.Brașov44367450,55
9.Brăila13501140,26
10.Buzău12877160,37
11.Caraș-Severin11904400,70
12.Călărași10577320,72
13.Cluj594811241,24
14.Constanța443691180,84
15.Covasna861420,14
16.Dâmbovița22984260,38
17.Dolj27620630,81
18.Galați28422610,68
19.Giurgiu11429250,82
20.Gorj9459150,43
21.Harghita8430110,19
22.Hunedoara23368250,47
23.Ialomița11062140,47
24.Iași436431050,59
25.Ilfov46711991,52
26.Maramureș21325870,96
27.Mehedinți8551280,42
28.Mureș24377320,34
29.Neamț19753420,80
30.Olt15092490,66
31.Prahova36426510,61
32.Satu Mare14187941,97
33.Sălaj11186300,57
34.Sibiu27135320,72
35.Suceava255081030,84
36.Teleorman14339310,99
37.Timiș562671381,27
38.Tulcea861640,41
39.Vaslui16506410,55
40.Vâlcea16762310,44
41.Vrancea11047200,59
42.Mun. București1897893451,33
43.Din străinătate**117728
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

998*

171
 TOTAL1.115.9012.520

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW