Wednesday, September 22, 2021
Jurnalism corect


Peste 2.500 de cazuri de COVID-19, raportate sâmbătă. Crește numărul pacienților internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 11 septembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat sâmbătă, 11 septembrie, 2.648 de noi cazuri de COVID-19, din 48.812 de teste. Numărul pacienților internați în secțiile ATI din țară a ajuns la 581, cu aproape 40 mai mult față de ziua precedentă. 

În total, numărul persoanelor internate cu COVID-19 în spitalele din țară a ajuns la 4.454, dintre care 108 sunt minori. 8 copii sunt internați la ATI, în stare gravă după ce s-au infectat cu virusul SARS-CoV-2.

Totodată, Institutul Național de Sănătate Publică a raportat că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 47 de decese provocate de infecția cu coronavirus.

Dintre cele 47 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 la categoria de vârstă peste 80 ani”, arată GCS.

Față de săptămâna trecută, 4 septembrie, când erau raportate 1.568 de noi îmbolnăviri, numărul cazurilor zilnice de COVID-19 a crescut cu aproximativ 1.000.

Raed Arafat: Îngrijorător că intră cazuri multe la ATI

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a precizat vineri seară, 10 septembrie, că numărul pacienților internați la ATI este îngrijorător.

Este îngrijorător că intră cazuri multe pe Terapie Intensivă zilnic. Avem şi tineri. Azi noapte am fost sunat de comandantul pompierilor de la Bistriţa să îmi spună de decesul unui subofiţer de 44 de ani, din păcate nevaccinate. Câteva zile la terapie Intensivă, intubat, după care, din păcate, decedat. Astea sunt situaţii cu care ne confruntăm acuma”, a declarat Raed Arafat, la Digi24, vineri seară, citat de Digi24.

Șeful DSU le cere cetățenilor să se vaccineze, afirmând că e singura soluție pentru a opri pandemia.

Nu că aruncăm vina pe oameni, dar, în final, depinde pe noi cum ne protejăm, ştim  că avem cu ce să ne protejăm, nu vrem, din păcate asta e o alegere, că cineva nu vrea să se vaccineze, asta e o alegere de a refuza un mijloc  care poate să împiedice  să ajungi la Terapie Intensivă sau într-o stare gravă. Facem tot posibilul, şi astăzi(n.r. vineri) am avut o şedinţă la Ministerul Sănătăţii, pentru a urmări modul în care creştem numărul paturilor de Terapie Intensivă, deci se face tot posibilul pentru managementul corect al acestui val, dar rămâne soluţia optimă, pentru a reduce numărul cazurilor grave, rămâne vaccinarea”, a precizat șeful DSU.

Situația pe județe, la 11 septembrie 2021

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21621320,44
2.Arad24295460,61
3.Argeș27991240,42
4.Bacău27178580,76
5.Bihor29787560,39
6.Bistrița-Năsăud12803641,53
7.Botoșani14695480,63
8.Brașov44432650,59
9.Brăila1351090,26
10.Buzău12898210,39
11.Caraș-Severin11940360,77
12.Călărași10611340,72
13.Cluj595931121,33
14.Constanța44451820,91
15.Covasna8626120,15
16.Dâmbovița23012280,44
17.Dolj27695750,87
18.Galați28465430,71
19.Giurgiu11450210,90
20.Gorj9480210,45
21.Harghita8452220,21
22.Hunedoara23412440,48
23.Ialomița11077150,50
24.Iași43730870,61
25.Ilfov46775641,61
26.Maramureș21411861,10
27.Mehedinți8579280,44
28.Mureș24389120,38
29.Neamț19809560,80
30.Olt15131390,71
31.Prahova36508820,66
32.Satu Mare14282952,12
33.Sălaj11224380,64
34.Sibiu27167320,80
35.Suceava25589810,92
36.Teleorman14381421,06
37.Timiș56366991,36
38.Tulcea8627110,41
39.Vaslui16559530,61
40.Vâlcea16787250,48
41.Vrancea11071240,64
42.Mun. București1901583691,37
43.Din străinătate**119922
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1333*

335
 TOTAL1.118.5492.648

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

MainNews

FREE
VIEW