Wednesday, December 7, 2022
Jurnalism corect


Peste 16.000 de cazuri de COVID-19, înregistrate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 6 februarie 2022

Grupul de Comunicare Strategică a transmis duminică, 6 februarie, că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 16.108 de cazuri de COVID-19 și 82 de decese, dintre care 7 anterioare.

Cele 16.108 de cazuri au fost depistate dintr-un total de 51.644 teste RT-PCR și antigen efectuate, astfel că gradul de pozitivare este la 31,19%.

Din totalul de 82 de pacienți decedați, 61 au fost nevaccinați și 21 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. 20 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidităţi”, arată GCS.

În spitalele din țară au fost internate cu COVID-19 454 de persoane în ultimele 24 de ore, numărul total ajungând la 11.160. Dintre acestea, 1.065 de pacienți sunt internați în stare gravă la ATI, cu 23 mai mult față de ziua precedentă.

Dintre cei 1065 de pacienți internați la ATI, 917 sunt nevaccinați. Din totalul pacienților internați, 842 sunt minori, 818 fiind internați în secții, cu 45 mai mult decât în ziua anterioară și 24 la ATI, cu 2 mai puţin decât în ziua anterioară”, susține GCS.

236.715 de persoane confirmate cu COVID-19 sunt în izolare la domiciliu, iar alte 98.904 de persoane se află în carantină la domiciliu.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba44.95362218,96
2.Arad56.90154318, 94
3.Argeș59.371183415,03
4.Bacău55.13518610,52
5.Bihor71.57446419,75
6.Bistrița-Năsăud26.24630611,32
7.Botoșani32.06018412,18
8.Brașov8871484421,05
9.Brăila267993077,26
10.Buzău3265823111,91
11.Caraș-Severin2451220210,64
12.Călărași216331369,02
13.Cluj125620201827,43
14.Constanța9376160122,01
15.Covasna16022318,41
16.Dâmbovița4517732510,49
17.Dolj5805378312,99
18.Galați5468267610,07
19.Giurgiu232713288,75
20.Gorj187941226,93
21.Harghita19674729,16
22.Hunedoara4786859316,14
23.Ialomița229081827,54
24.Iași9410382813,6
25.Ilfov9564187923,54
26.Maramureș4547131215,19
27.Mehedinți183771016,12
28.Mureș5189992213,04
29.Neamț4181115410,51
30.Olt311293358,12
31.Prahova8003181113,66
32.Satu Mare2905625010,61
33.Sălaj2374413315,04
34.Sibiu60514116323,15
35.Suceava540682208,76
36.Teleorman286861636,48
37.Timiș124809102628,9
38.Tulcea1835420312,52
39.Vaslui322251386,31
40.Vâlcea34075138413,06
41.Vrancea227291797,83
42.Mun. București415945783730,89
43.Din străinătate**3.9526 
44.Cazuri noi nealocate pe județe28816-12.108 
 TOTAL2.401.82116.108 

 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
MainNews

FREE
VIEW