Saturday, April 13, 2024
Jurnalism corect


Peste 12.000 de cazuri noi de COVID-19, înregistrate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 24 ianuarie 2022

Grupul de Comunicare Strategică a transmis luni, 24 ianuarie, că, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 12.028 de noi cazuri de COVID-19 și 41 de decese, dintre care 1 anterior.

Din totalul de 41 de pacienți decedați, 38 au fost nevaccinați și 3 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități. A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Tulcea, în luna ianuarie 2022”, a informat GCS.

Numărul persoanelor internate cu COVID-19 în spitalele din țară a crescut cu 412 față de ziua anterioară, ajungând la 6.370. În secțiile ATI sunt internate 629 de persoane, cu 30 mai mult față de duminică.

Dintre cei 629 de pacienți internați la ATI, 547 sunt nevaccinați. Din totalul pacienților internați, 620 sunt minori, 613 fiind internați în secții, cu 67 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară”, potrivit sursei citate.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.6962716,65
2.Arad47.5953036,41
3.Argeș50.2313924,45
4.Bacău48.0002886,32
5.Bihor59.9584539,86
6.Bistrița-Năsăud22.8322787,94
7.Botoșani26.9241736,34
8.Brașov76.56620810,04
9.Brăila24.121412,01
10.Buzău26.6791083,53
11.Caraș-Severin21.0381043,81
12.Călărași18.879862,48
13.Cluj104.33480215,12
14.Constanța79.1247418,44
15.Covasna14.110552,71
16.Dâmbovița39.4561993,52
17.Dolj48.6912833,38
18.Galați47.9161924,06
19.Giurgiu21.1101262,71
20.Gorj16.266661,96
21.Harghita16.848835,78
22.Hunedoara40.4121486,61
23.Ialomița20.650412,70
24.Iași80.2814955,34
25.Ilfov84.63054511,07
26.Maramureș38.2804839,38
27.Mehedinți16.463561,44
28.Mureș44.2292164,63
29.Neamț36.3362756,17
30.Olt27.428931,89
31.Prahova68.5593663,98
32.Satu Mare25.1572207,90
33.Sălaj20.3211057,37
34.Sibiu48.6603598,05
35.Suceava48.2412259,12
36.Teleorman26.099442,16
37.Timiș102.45398713,66
38.Tulcea15.5261055,30
39.Vaslui28.8001162,50
40.Vâlcea28.615863,78
41.Vrancea19.6761353,28
42.Mun. București342.883193510,23
43.Din străinătate**3.76320 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

13.375*

-225 
 TOTAL2.029.21112.082 

 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
MainNews

FREE
VIEW