Monday, September 26, 2022
Jurnalism corect


Peste 10.000 de cazuri de COVID-19, înregistrate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 15 ianuarie 2022

Grupul de Comunicare Strategică a transmis sâmbătă, 15 ianuarie, că, în ultimele 24 de ore, au fost depistate 10.062 de noi cazuri de COVID-19 și 32 de decese, dintre care 3 anterioare.

Din totalul de 32 de pacienți decedați, 31 au fost nevaccinați și 1 vaccinat. Pacientul vaccinat avea vârsta cuprinsă între 50-59 ani și prezenta comorbidități”, informează GCS.

Numărul persoanelor internate în spitalele din țară este de 3.418, dintre care 455 sunt internate în stare gravă la ATI.

Dintre cei 455 de pacienți internați la ATI, 43 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 229 sunt minori, 220 fiind internați în secții, similar cu ziua anterioară și 9 la ATI, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară”, arată autoritățile.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.3301442,20
2.Arad44.5541972,78
3.Argeș47.8051261,52
4.Bacău44.1073212,44
5.Bihor54.3953633,91
6.Bistrița-Năsăud20.9542093,05
7.Botoșani24.3022061,97
8.Brașov71.3273744,34
9.Brăila23.577361,05
10.Buzău25.260971,20
11.Caraș-Severin19.941771,41
12.Călărași18.141350,81
13.Cluj95.7965956,60
14.Constanța72.8832093,36
15.Covasna13.678421,24
16.Dâmbovița37.8061361,54
17.Dolj46.405971,10
18.Galați45.6411241,58
19.Giurgiu20.370701,04
20.Gorj15.650540,65
21.Harghita15.3651472,34
22.Hunedoara37.844472,88
23.Ialomița20.050361,26
24.Iași75.1573361,93
25.Ilfov79.8933674,26
26.Maramureș34.1793103,25
27.Mehedinți16.055290,58
28.Mureș41.6681031,75
29.Neamț33.3102412,31
30.Olt26.695460,69
31.Prahova65.6422061,81
32.Satu Mare22.7462133,52
33.Sălaj18.8011492,22
34.Sibiu45.4592353,38
35.Suceava43.6344884,99
36.Teleorman25.475440,78
37.Timiș93.4486424,63
38.Tulcea14.424481,50
39.Vaslui27.6181030,91
40.Vâlcea27.547821,44
41.Vrancea18.598581,30
42.Mun. București323.09113894,62
43.Din străinătate**3.52446 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

7.688*

1185 
 TOTAL1.895.83310.062 

 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW