Thursday, May 19, 2022
Jurnalism corect


Peste 1.850 de pacienți COVID internați în secțiile ATI din țară. Un singur pat disponibil la nivel național, în București

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 30 octombrie 2021

Autoritățile au informat sâmbătă, 30 octombrie, că 1.858 de pacienți COVID-19 sunt internați în stare gravă în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară. La nivel național, mai este disponibil un singur pat ATI, în București, potrivit Grupului de Comunicare Strategică (GCS).

Reamintim că GCS a raportat, sâmbătă, 12.106 de cazuri și 395 de decese ale unor persoane infectate cu virusul SARS-CoV-2, înregistrate în ultimele 24 de ore. Alte 18 decese, înregistrate în luna octombrie, au fost raportate din urmă.

Din totalul de 413 pacienți decedați, 369 erau nevaccinați și 44 vaccinați. Cei 44 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 41 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități”, informează GCS.

În spitalele din țară, numărul total de persoane internate cu COVID-19 a ajuns la 19.784, dintre care 390 sunt minori. Din cei 1.858 de pacienți internați în secțiile ATI, 31 sunt minori.

Pe lângă rezerva de 153 de paturi, destinate pacienților COVID care prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități, la nivel național mai este disponibil un singur pat ATI, în București.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3056026210,66
2.Arad3614332110,20
3.Argeș409296659,59
4.Bacău376653235,68
5.Bihor4351251210,36
6.Bistrița-Năsăud181001044,93
7.Botoșani211281364,96
8.Brașov5952254010,39
9.Brăila201851719,29
10.Buzău209033688,18
11.Caraș-Severin168701405,97
12.Călărași162901257,73
13.Cluj796664579,73
14.Constanța6312321410,17
15.Covasna112621055,82
16.Dâmbovița328294578,95
17.Dolj421202446,82
18.Galați392854146,78
19.Giurgiu176361799,59
20.Gorj138851185,02
21.Harghita123991385,69
22.Hunedoara319042397,90
23.Ialomița17535869,56
24.Iași662954728,59
25.Ilfov6863835316,48
26.Maramureș288221083,89
27.Mehedinți145421057,72
28.Mureș345892308,50
29.Neamț285092246,34
30.Olt235621947,63
31.Prahova5726050711,98
32.Satu Mare189821373,50
33.Sălaj162531307,61
34.Sibiu374475969,25
35.Suceava358501863,72
36.Teleorman222431748,14
37.Timiș800086229,82
38.Tulcea123731237,09
39.Vaslui249521505,81
40.Vâlcea239243128,24
41.Vrancea161801425,40
42.Mun. București283139162014,80
43.Din străinătate**17397 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

21849*

-604 
 TOTAL1.640.60712.106

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW