Tuesday, April 16, 2024
Jurnalism corect


Peste 1.700 de pacienți, internați cu COVID-19 în secțiile ATI din țară. 6 paturi libere la nivel național

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 12 noiembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a transmis vineri, 12 noiembrie, că 1.733 de pacienți sunt internați în stare gravă cu COVID-19 în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară. La nivel național mai sunt disponibile 6 paturi libere la ATI pentru persoanele infectate cu SARS-CoV-2.

Reamintim că autoritățile au raportat că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.844 de cazuri de COVID-19 și 307 de decese, dintre care 21 anterioare.

Din totalul de 307 pacienți decedați, 286 erau nevaccinați și 21 vaccinați. Cei 21 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 19 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități”, informează GCS.

16.019 de persoane sunt internate cu COVID-19 în spitalele din țară, dintre care 249 sunt minori. Din cei 1.733 de pacienți internați la ATI, 24 sunt minori.

La  nivel național, la acest moment sunt disponibile 6 paturi libere de ATI, 1 în județul Brașov, 2 în București, 3 în județul Timiș, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2”, potrivit sursei citate.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba326661117,15
2.Arad392871848,11
3.Argeș443751676,13
4.Bacău399531334,03
5.Bihor477012268,85
6.Bistrița-Năsăud18901452,85
7.Botoșani21999432,63
8.Brașov636522037,47
9.Brăila21788586,30
10.Buzău231491175,83
11.Caraș-Severin18053754,58
12.Călărași17269504,08
13.Cluj847423717,55
14.Constanța66718875,92
15.Covasna12174884,94
16.Dâmbovița351381166,25
17.Dolj43959773,44
18.Galați427421014,68
19.Giurgiu18957634,60
20.Gorj14779373,33
21.Harghita13441554,26
22.Hunedoara343311416,57
23.Ialomița18824675,57
24.Iași697011464,74
25.Ilfov726873538,91
26.Maramureș30088693,04
27.Mehedinți15331384,23
28.Mureș377171876,69
29.Neamț30140853,71
30.Olt25244934,66
31.Prahova613411966,74
32.Satu Mare20019603,02
33.Sălaj17254595,29
34.Sibiu409521456,85
35.Suceava37166712,27
36.Teleorman24023915,52
37.Timiș842202626,77
38.Tulcea13354445,24
39.Vaslui26162673,04
40.Vâlcea258141024,87
41.Vrancea17239413,62
42.Mun. București2964737497,31
43.Din străinătate**186010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

13894*

-639 
 TOTAL1.735.2774.844 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
MainNews

FREE
VIEW