Monday, January 17, 2022
Jurnalism corect


O nouă zi cu peste 10.000 de cazuri de COVID-19. Care este situația pe județe

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 1 octombrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a raportat vineri, 1 octombrie, un număr de 10.887 de noi cazuri de COVID-19, dintr-un total de 67.047 de teste. Aproximativ 1.400 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI din țară.

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a raportat 169 de decese ale unor persoane infectate cu COVID-19, raportate în ultimele 24 de ore.

Din totalul de 169 de pacienți decedați, 158 erau nevaccinați și 11 vaccinați. Cei 11 pacienți vaccinați prezentau comorbidități. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 51 și 91 de ani”, potrivit GCS.

În spitale, numărul total al persoanelor internate cu COVID-19 a ajuns la 12.592, dintre care 335 sunt minori. În secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară sunt internați 1.391 de pacienți, dintre care 18 minori.

Astfel, România ajunge la a 4-a zi consecutivă în care sunt raportate peste 10.000 de cazuri de COVID-19.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba233011732,86
2.Arad270172973,93
3.Argeș299201882,40
4.Bacău298532252,56
5.Bihor320772292,46
6.Bistrița-Năsăud14697864,05
7.Botoșani167221593,02
8.Brașov471942832,94
9.Brăila14592572,28
10.Buzău143181312,22
11.Caraș-Severin132461102,95
12.Călărași11929943,22
13.Cluj648643915,12
14.Constanța485621743,78
15.Covasna906661,44
16.Dâmbovița245841451,95
17.Dolj319503474,67
18.Galați309261182,86
19.Giurgiu1269053,75
20.Gorj105091132,05
21.Harghita9097721,24
22.Hunedoara252971722,93
23.Ialomița123281023,18
24.Iași489735213,47
25.Ilfov520866007,90
26.Maramureș242341753,83
27.Mehedinți102001214,04
28.Mureș26024971,88
29.Neamț217122022,32
30.Olt173042043,79
31.Prahova406094263,52
32.Satu Mare16141643,63
33.Sălaj125601283,75
34.Sibiu288741552,79
35.Suceava294393063,29
36.Teleorman16413504,10
37.Timiș637034546,80
38.Tulcea9287691,89
39.Vaslui188711913,13
40.Vâlcea180571532,42
41.Vrancea12208762,10
42.Mun. București21056524287,68
43.Din străinătate**15539
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

11003*

781
 TOTAL1.244.55510.887

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW