Tuesday, August 9, 2022
Jurnalism corect


Numărul pacienților internați în stare gravă cu COVID-19 la ATI, în scădere. 9 locuri libere la nivel național

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 15 noiembrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a transmis luni, 15 noiembrie, că 15.189 de persoane sunt internate cu COVID-19 în spitalele din țară, dintre care 1.720 se află în stare gravă în secțiile ATI, în scădere cu 11 față de ziua precedentă. 

Reamintim că autoritățile au raportat că, în ultimele 24 de ore, au fost depistate 2.136 de cazuri de COVID-19 și 195 de decese, dintre care 16 anterioare.

Din totalul de 195 de pacienți decedați, 180 erau nevaccinați și 15 vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 14 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități”, informează GCS.

Din cei 15.189 de pacienți internați în spitalele din țară, 262 sunt minori, în timp ce 27 se află în stare gravă la ATI.

La  nivel național, la acest moment sunt disponibile 9 paturi libere de ATI, 1 în București, 3 în județul Constanta , 1 în județul Galați, 1 în județul Hunedoara, 1 în județul Suceava, 1 în județul Vâlcea, 1 în județul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2”, potrivit autorităților.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32849296,02
2.Arad39646917,03
3.Argeș44725894,95
4.Bacău40146383,23
5.Bihor48134957,35
6.Bistrița-Năsăud18969152,44
7.Botoșani22081152,08
8.Brașov64097786,32
9.Brăila22029414,94
10.Buzău23317364,87
11.Caraș-Severin18180293,92
12.Călărași17341153,27
13.Cluj852491576,82
14.Constanța67121984,81
15.Covasna12304384,02
16.Dâmbovița35339355,03
17.Dolj44155212,74
18.Galați42954493,48
19.Giurgiu19074263,07
20.Gorj14873302,61
21.Harghita13532173,41
22.Hunedoara34537105,54
23.Ialomița18914154,38
24.Iași70002443,67
25.Ilfov732771397,01
26.Maramureș30251572,56
27.Mehedinți15412163,20
28.Mureș38004695,56
29.Neamț30303202,87
30.Olt25419363,74
31.Prahova61669695,16
32.Satu Mare20150302,54
33.Sălaj17346134,42
34.Sibiu413471615,97
35.Suceava37277321,83
36.Teleorman24146214,42
37.Timiș84672765,73
38.Tulcea13447264,26
39.Vaslui26262302,47
40.Vâlcea25953363,89
41.Vrancea17353562,78
42.Mun. București2976982435,78
43.Din străinătate**18754 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

13011*

-109 
 TOTAL1.744.4402.136 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW