Monday, May 20, 2024
Jurnalism corect


Numărul cazurilor de COVID-19, în creștere. Cele mai multe îmbolnăviri din ultimele 3 luni

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 17 august 2021

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a raportat marți, 17 august, 544 de noi cazuri de infectare cu COVID-19 pe teritoriul României, din 39.188 de teste, marcând cel mai mare număr de cazuri zilnice din 20 mai încoace.

Numărul persoanelor internate cu COVID-19 la secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) din țară a ajuns marți la 126, dublu față de începutul lunii august, când numărul de pacienți internați la ATI era în jur de 60.

Pe 20 mai, GCS raporta 618 noi cazuri de coronavirus și 61 de decese provocate de infecția cu COVID-19. De atunci, numărul de noi îmbolnăviri a fost într-o continuă scădere și nu au mai fost raportate peste 500 de cazuri zilnice de infectare cu SARS-CoV-2.

Luni, 16 august, de exemplu, au fost raportate 286 de noi cazuri, din 18.734 de teste, în timp ce sâmbătă și duminică au fost raportate 408, respectiv 323 de noi cazuri.

La finalul lunii iulie, ministrul Sănătății atrăgea atenția că România s-ar putea confrunta cu o creștere semnificativă a numărului de cazuri zilnice de COVID-19. Ioana Mihăilă arăta că în luna septembrie am putea ajunge la 1.600 de cazuri de coronavirus raportate pe zi.

Bilanțul COVID de marți

Până astăzi, 17 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.088.053 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.050.342 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 544 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 34.359 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.08.2021 (10:00) – 17.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 6 decese (3 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Bacău, Constanța, Ialomița, Iasi și Teleorman

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani și 3 la categoria 70-79 de ani. Toți pacienții decedați au prezentat comorbidități.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2132330,06
2.Arad2377970,1
3.Argeș2759080,1
4.Bacău26281140,12
5.Bihor2935950,05
6.Bistrița-Năsăud12033150,25
7.Botoșani1424350,04
8.Brașov4378480,09
9.Brăila1335240,08
10.Buzău1263310,05
11.Caraș-Severin1155090,1
12.Călărași1020360,3
13.Cluj57997180,24
14.Constanța43309230,22
15.Covasna856600,03
16.Dâmbovița2262290,13
17.Dolj2684820,11
18.Galați27795100,11
19.Giurgiu1107310,09
20.Gorj924510,03
21.Harghita830610,02
22.Hunedoara2299430,12
23.Ialomița1085760,14
24.Iași42709170,1
25.Ilfov45526200,4
26.Maramureș20521100,09
27.Mehedinți836030,04
28.Mureș2404730,06
29.Neamț1909090,11
30.Olt1468230,07
31.Prahova35658150,11
32.Satu Mare1312990,12
33.Sălaj1096410,01
34.Sibiu2659600,09
35.Suceava24435160,16
36.Teleorman13804100,12
37.Timiș54672230,18
38.Tulcea847820,09
39.Vaslui1606180,05
40.Vâlcea1650340,07
41.Vrancea1073280,06
42.Mun. București1851521090,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe1192115 
 TOTAL1.088.053  

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW