PoliticStirile zilei

Fiul lui Ion Rațiu îi cere lui Călin Georgescu să nu mai folosească numele tatălui său

Nicolae Rațiu, fiul lui Ion Rațiu, i-a atras atenția lui Călin Georgescă să nu îl mai invoce pe tatăl său, în condițiile în care ideile sale sunt în totală contradicție cu cele ale marelui om politic.

„Călin Georgescu îndrăznește să-l invoce pe tatăl meu Ion Rațiu ca o personalitate cu aceleași convingeri și gândire ca și el. Nimic mai departe de adevăr. Ion Ratiu scria in 1950 ‘Moscova Provoaca Lumea’ – recent republicata – descriind tocmai amenintarea periculoasa pe care Rusia o reprezinta pentru intreaga lume, nu doar pentru Europa. Practic, fiecare afirmație ieșită din partea domnului Georgescu este o contradicție directă a credințelor și principiilor pe care Ion Rațiu le-a considerat adevărate”, a transmis Nicolae Rațiu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Nicolae Rațiu: „Este de neimaginat că românii doresc să readucă România sub stăpânirea și dominația rusă”

De asemenea, Nicolae Rațiu a publicat un mesaj în care avertizează asupra pericolului pe care îl reprezintă o eventuală alegere a lui Călin Georgescu în funcția de președinte al României.

„România are o nevoie disperată de a învăța o lecție de la vecinul nostru moldovenesc despre cum să contracareze și să câștige împotriva propagandei și amestecului electoral rusesc. Nu cred că vreun român treaz și-ar putea imagina că victoria lui Călin Georgescu în primul tur a fost atribuită la altceva. Este de neimaginat că românii doresc să readucă România sub stăpânirea și dominația rusă. Ar lua în considerare Rusia să ofere miliarde de euro pentru a construi infrastructura României? Știm răspunsul: Niciodată! Un vot pentru Elena Lasconi este esențial, un vot pentru menținerea și asigurarea libertăților noastre individuale, un vot pentru a continua să fim și să beneficiem de pe urma Europei, un vot pentru a preveni viitoarea noastră sclavie. Nicolae Ratiu Fiul lui Ion Ratiu. „Cel mai bun presedinte pe care nu l-a avut niciodata Romania”. (Așa cum l-au supranumit mulți oameni)”, a transmis Nicolae Rațiu.

Articole Recomandate

Back to top button