Saturday, July 6, 2024
Jurnalism corect

EURO 2024: România a învins Ucraina cu 3-0 UPDATE

By news.ro , in Stirile zilei , at 17 iunie 2024

Naţionala României a început cu o victorie categorică parcursul la Campionatul European din Germania, scor 3-0 cu Ucraina, la Munchen, în grupa E. Victoria vine la o zii după ce selecţionerul Edward Iordănescu a împlinit 46 de ani. Tricolorii au fost susţinuţi din tribune de zeci de mii de suporteri.

UPDATE Meciul de la Munchen a început cu Ucraina presând, însă jucătorii lui Rebrov nu au reuşit să trimită nici un şut pe poarta lui Niţu şi tricolorii au profitat. Man i-a pasat lui Stanciu, în marginea careului, iar acesta şutat din prima propulsând balonul la vinclul porţii lui Lunin şi înscriind un gol fabulos, 1-0 pentru România în minutul 29. Man a trimis pe lângă poartă în minutul 38, pentru ca un minut mai târziu Stanciu să încerce poarta din corner şi să lovească bara. Tricolorii au intrat cu avantaj minim la pauză, dar startul reprizei secunde a adus minute excelente pentru elevii lui Edi Iordănescu. Răzvan Marin a majorat diferenţa pentru echipa noastră, în minutul 53, cu un şut de la 22 de metri care a trecut pe sub Lunin, iar minutul 57 a adus golul unui nesperat 3-0 pentru România: Man a driblat în careu, a trimis în faţa porţii şi Drăguş a înscris. Ucrainenii au schimbat masiv, au încercat să pună presiune pe poarta lui Niţă, dar nu au reuşit să înscrie, deşi au avut o bară, prin Yaremchuk, în minutul 90+2, iar România a obţinut o victorie uriaşă în grupa E, făcând un pas mare către optimile de finală şi mulţumindu-şi extraordinarii suporteri, care au dominat, la rândul lor, duelul din tribune.

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – M. Marin (AD. Rus 75), Fl. Coman (Mihăilă 62), R. Marin, Man (I. Hagi 62), Stanciu (Racoviţan 87) – Drăguş (Puşcaş 75). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

UCRAINA: Lunin – Konoplya (Tymchyk 72), Zabarniy, Matvyenko, Zinchenko – Shaparenko (Yaremchuk 62), Stepanenko (Brazhko 62) – Tsygankov (Yarmolenko 62), Sudakov (Malinovskyi 83) , Mudryk – Dovbyk. SELECŢIONER: Serghei Rebrov.

Cartonaşe galbene: R. Marin 79 / Konoplya 67

Arbitri: Glenn Nyberg – Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (toţi din Suedia) – Espen Eskas (Norvegia)

UPDATE Scorul meciului România – Ucraina a devenit 3-0. A înscris Drăguş, în minutul 57.

UPDATE Răzvan Marin a înscris golul doi al tricolorilor, în minutul 53, cu un şut impecabil, de asemenea din afara careului.

UPDATE Scorul la pauză este 1-0 pentru tricolori.

UPDATE Căpitanul Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 29, cu un şut superb din afara careului.

Știrea inițială

Tricolorii sunt susţinuţi din tribune şi de familiile lor.

Echipele de start:

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin, 21. Stanciu-cpt. – 20. Man, 19. Drăguş, 17. Fl. Coman. Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

UCRAINA: 23. Lunin – 2. Konoplia, 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt., 19. Shaparenko – 15. Tsygankov, 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk. Selecţioner: Serghei Rebrov
Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 7. Yarmolenko, 8. Malinovskyi, 9. Yaremchuk, 16. Mykolenko, 18. Brazhko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 24. Tymchyk, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

Meciul estei arbitrat de suedezul Glenn Nyberg, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Mahbod Beigl şi Andreas Söderqvist. Rezervă este norvegianul Espen Eskås, iar în camera VAR se află Rob Dieperink (Ţările de Jos), Pol van Boekel (Ţările de Jos) şi Jérôme Brisard (Franţa).

Tot luni, în grupa E, a României, are loc, de la ora 19.00, meciul Belgia – Slovacia, în timp ce, de la ora 22.00, în grupa D se dispută jocul Austria – Franţa.

Tricolorii au disputat 6 meciuri contra Ucrainei, cu 3 victorii în dreptul României şi două în palmaresul ucrainenilor, un meci fiind încheiat la egalitate.

Ucraina a obţinut biletele pentru EURO 2024 în urma celor două baraje, 2-1 în Bosnia-Herţegovina şi 2-1 cu Islanda.

România s-a calificat la Euro-2024 de pe primul loc din grupa sa.

Sursa foto: Facebook / Echipa națională de fotbal a României