Wednesday, January 19, 2022
Jurnalism corect


Două tinere nevaccinate, de 21 și 28 de ani, printre decesele COVID înregistrate în ultimele 24 de ore / Peste 1.900 de pacienți internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 4 noiembrie 2021

Două tinere nevaccinate, de 21 și 28 de ani, care prezentau comorbidități, se numără printre decesele de COVID-19, raportate joi, 4 octombrie, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Numărul persoanelor internate cu COVID-19 în secțiile ATI din țară a ajuns la 1.902.

Reamintim că GCS a raportat, joi, 8.971 de cazuri de COVID și 489 de decese, dintre care 55 raportate din urmă, din luna octombrie.

Din totalul de 489 de pacienți decedați, 440 erau nevaccinați și 49 vaccinați. Cei 49 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 48 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități”, arată GCS.

În spitalele din țară, 19.316 de persoane sunt internate cu COVID-19, dintre care 329 de minori. Din cei 1.902 de pacienți internați la ATI, 33 sunt minori.

Autoritățile au transmis că nu mai există locuri în secțiile ATI din țară, pe lângă rezerva de 178 de paturi, destinate pacienților COVID-19 care prezintă afecțiuni grave, ce pot constitui comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3152919510,14
2.Arad375212629,98
3.Argeș427283298,80
4.Bacău387782285,68
5.Bihor4552247710,82
6.Bistrița-Năsăud18442634,01
7.Botoșani21540724,25
8.Brașov614475189,84
9.Brăila209121428,83
10.Buzău219152827,78
11.Caraș-Severin17384935,78
12.Călărași16786876,85
13.Cluj817804379,38
14.Constanța650943358,81
15.Covasna11601895,94
16.Dâmbovița339322008,81
17.Dolj430291885,69
18.Galați409832386,92
19.Giurgiu18413828,70
20.Gorj14313814,72
21.Harghita128561055,62
22.Hunedoara329952157,94
23.Ialomița181551017,95
24.Iași680543147,42
25.Ilfov7027319514,18
26.Maramureș29420893,77
27.Mehedinți14924666,72
28.Mureș360512588,77
29.Neamț293441555,62
30.Olt244311717,02
31.Prahova5947865010,90
32.Satu Mare19483903,71
33.Sălaj16700987,33
34.Sibiu393471759,24
35.Suceava364471153,33
36.Teleorman230081407,56
37.Timiș819154349,02
38.Tulcea12842976,88
39.Vaslui255241134,98
40.Vâlcea248311587,50
41.Vrancea16680985,19
42.Mun. București289890112112,44
43.Din străinătate**17919 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

17176*

-394 
 TOTAL1.685.2648.971 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

MainNews

FREE
VIEW