Saturday, April 20, 2024
Jurnalism corect


Doi tineri de 21 și 25 de ani, nevaccinați, răpuși de COVID în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 31 octombrie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a transmis duminică, 31 octombrie, că, dintre cele 394 de decese raportate în ultimele 24 de ore, două dintre ele au fost înregistrate în rândul unor pacienți nevaccinați, cu vârsta cuprinsă între 21, respectiv 25 de ani, din București și Ilfov.

Reamintim că autoritățile au transmis că, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 7.424 de cazuri de COVID-19 și 427 de decese, dintre care 33 anterioare.

Din totalul de 427 pacienți decedați, 386 erau nevaccinați și 41 vaccinați. Cei 41 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 40 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități”, informează GCS.

În unitățile sanitare din țară, numărul persoanelor internate cu COVID a ajuns la 20.005, dintre care 390 minori. Dintre acestea, 1.874 de pacienți sunt internați în secțiile ATI din țară, dintre care 31 sunt minori.

GCS a mai transmis că nu mai sunt locuri disponibile în secțiile ATI din țară, pe lângă rezerva operațională de 145 de paturi, destinate pacienților COVID care prezintă riscuri medicale grave ce pot constitui comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3075819810,54
2.Arad3634420110,19
3.Argeș412993709,46
4.Bacău378992345,73
5.Bihor4385334110,52
6.Bistrița-Năsăud18161614,77
7.Botoșani21157294,79
8.Brașov5984632410,38
9.Brăila20233489,24
10.Buzău210741718,04
11.Caraș-Severin169711015,94
12.Călărași16388987,46
13.Cluj799873219,69
14.Constanța633522299,87
15.Covasna113641025,91
16.Dâmbovița330071788,91
17.Dolj423412216,58
18.Galați394681836,52
19.Giurgiu178071719,11
20.Gorj13963785,06
21.Harghita12485865,71
22.Hunedoara320841808,05
23.Ialomița17628939,18
24.Iași666643698,34
25.Ilfov6899335515,97
26.Maramureș28917953,84
27.Mehedinți14601597,66
28.Mureș348302418,65
29.Neamț286841756,22
30.Olt237802187,50
31.Prahova5783257211,85
32.Satu Mare19080983,56
33.Sălaj16296437,47
34.Sibiu376361898,85
35.Suceava35898483,64
36.Teleorman224472047,90
37.Timiș802532459,64
38.Tulcea12397247,08
39.Vaslui250591075,59
40.Vâlcea240951718,09
41.Vrancea16232525,32
42.Mun. București284601146214,35
43.Din străinătate**17434 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

20524*

-1325 
 TOTAL1.648.0317.424

Sursă foto: INQUAM Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW