Tuesday, May 28, 2024
Jurnalism corect


Creștere alarmantă a numărului de noi cazuri de COVID-19

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 20 august 2021

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a raportat vineri, 20 august, 628 de noi cazuri de coronavirus, dintr-un total de 38.254 de teste, marcând cel mai mare număr de noi îmbolnăviri din ultimele 3 luni. Peste 160 de persoane sunt internate în secțiile ATI din țară, în urma infectării cu virusul SARS-CoV-2.

GCS arată că 9 persoane au murit în ultimele 24 de ore, în urma infecției cu SARS-CoV-2, iar alte 1.187 de persoane sunt internate cu COVID-19 în unitățile sanitare din țară.

Dintre acestea, 3 decese a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-99 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria peste 80 de ani. Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități”, potrivit GCS.

În săptămâna 16-20 august, numărul de cazuri de COVID-19 a fost într-o continuă creștere. Marți, 17 august, de exemplu, autoritățile raportau 544 de îmbolnăviri.

Ultima dată când au fost înregistrate peste 628 de noi cazuri de COVID-19 era pe 19 mai, când au fost raportate 707 de noi îmbolnăviri.

Autoritățile se pregătesc de valul 4

Ministrul sănătății, Ioana Mihăilă, și șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, au discutat pe 17 și 18 august cu directorii DSP și managerii de spitale despre creșterea capacității de tratare a cazurilor grave de COVID-19.

Având în vedere faptul că tulpina Delta, devenită dominantă și în România, afectează într-un număr mai mare copiii și populația tânără, comparativ cu variantele dominante din valurile anterioare, ministrul sănătății a solicitat centralizarea numărului de paturi la nivel județean care pot fi alocate îngrijirii pacienților pediatrici, inclusiv pentru ATI pediatrie.

Situația din 20 august raportată pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2134060,06
2.Arad2380330,12
3.Argeș27623140,14
4.Bacău26333250,17
5.Bihor29385110,08
6.Bistrița-Năsăud12073170,33
7.Botoșani1424940,05
8.Brașov43838270,11
9.Brăila1336200,1
10.Buzău1264330,05
11.Caraș-Severin11571100,13
12.Călărași10245120,29
13.Cluj58075310,28
14.Constanța43387280,24
15.Covasna857130,03
16.Dâmbovița22668130,16
17.Dolj26892140,12
18.Galați2783890,15
19.Giurgiu1109150,1
20.Gorj925120,05
21.Harghita831710,02
22.Hunedoara2302870,17
23.Ialomița1087360,16
24.Iași42771250,11
25.Ilfov45639240,48
26.Maramureș20543100,1
27.Mehedinți836600,04
28.Mureș2407270,07
29.Neamț19144170,12
30.Olt1469640,08
31.Prahova35711110,12
32.Satu Mare13160110,12
33.Sălaj1097040,02
34.Sibiu26632100,13
35.Suceava24487130,19
36.Teleorman1383050,13
37.Timiș54759490,18
38.Tulcea848630,09
39.Vaslui1608530,07
40.Vâlcea1651430,1
41.Vrancea1075450,08
42.Mun. București1855131180,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe122955 
 TOTAL1.089.817  

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW