Thursday, December 2, 2021
Jurnalism corect


Crește numărul cazurilor de COVID-19. Unde s-au înregistrat cele mai multe cazuri

By Redactia , in Stirile zilei , at 14 august 2021 Etichete: , , ,

Numărul cazurilor noi de COVID-19 a crescut, în ultimele 24 de ore fiind înregistrate 408 îmbolnăviri, cele mai multe în București (85). Totodată, au fost efectuate 15.208 de teste RT-PCR și 22.234 de teste rapide antigenice. 708 persoane sunt internate, dintre care 108 în secțiile ATI.

În intervalul menționat, au fost raportate 5 decese, fiind vorba despre pacienți cu comorbidități.

Distribuția pe județe a cazurilor noi :

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2131620,06
2.Arad2376770,08
3.Argeș27563110,06
4.Bacău26243140,11
5.Bihor2934110,04
6.Bistrița-Năsăud12002160,17
7.Botoșani14232-10,03
8.Brașov4376970,07
9.Brăila1334120,08
10.Buzău12630100,03
11.Caraș-Severin1153570,09
12.Călărași10186100,25
13.Cluj57947260,23
14.Constanța43264300,22
15.Covasna8566-10
16.Dâmbovița2259750,1
17.Dolj2683580,1
18.Galați27773120,09
19.Giurgiu1107120,1
20.Gorj923940,01
21.Harghita830310,02
22.Hunedoara22980110,09
23.Ialomița1084110,1
24.Iași42670110,11
25.Ilfov4546530,34
26.Maramureș20501-10,07
27.Mehedinți835600,03
28.Mureș2403610,05
29.Neamț1907040,08
30.Olt1467330,05
31.Prahova3562770,1
32.Satu Mare1311860,1
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2658060,06
35.Suceava24400220,1
36.Teleorman1379140,08
37.Timiș54627110,17
38.Tulcea847510,08
39.Vaslui1604650,04
40.Vâlcea1648620,05
41.Vrancea1072130,03
42.Mun. București184980850,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe97650
 TOTAL1.086.900408

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

 

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW