Sunday, October 17, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | Record negativ de pacienți internați în ATI. 153 de decese și 5.593 de cazuri, în ultimele 24 de ore

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 19 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, vineri, 153 de decese și 5.593 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.632. Dintre acestea, 1.313 sunt internate la ATI.

Numărul total de cazuri a ajuns astfel la 886.752, dintre care 22.020 de persoane au decedat, iar798.985 au fost declarate vindecate.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17134963,23
2.Arad190951592,70
3.Argeș225151471,60
4.Bacău219331311,52
5.Bihor233341372,42
6.Bistrița-Năsăud9567791,73
7.Botoșani11902581,55
8.Brașov360772164,38
9.Brăila10712742,07
10.Buzău10210491,05
11.Caraș-Severin8966531,42
12.Călărași8247641,57
13.Cluj447312954,02
14.Constanța355362483,47
15.Covasna6428381,47
16.Dâmbovița19410912,34
17.Dolj218621622,22
18.Galați222241522,05
19.Giurgiu8845782,68
20.Gorj8067692,33
21.Harghita6671360,99
22.Hunedoara180432663,80
23.Ialomița8887481,75
24.Iași363371592,00
25.Ilfov355563796,37
26.Maramureș18667752,26
27.Mehedinți6704491,78
28.Mureș191971041,61
29.Neamț154751151,88
30.Olt12249741,34
31.Prahova287561201,40
32.Satu Mare11112532,29
33.Sălaj9072543,04
34.Sibiu217891612,63
35.Suceava22174661,01
36.Teleorman10859701,92
37.Timiș454253245,96
38.Tulcea6873331,34
39.Vaslui13950501,34
40.Vâlcea13280672,50
41.Vrancea8919391,22
42.Mun. București14455910314,64
43.Cazuri noi nealocate pe județe5403*-176
 TOTAL886.7525.593

Până vineri, 19 martie, 22.020 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.03.2021 (10:00) – 19.03.2021 (10:00) au fost raportate 143 de decese (87 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

140 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.632. Dintre acestea, 1.313 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.445.769  de teste RT-PCR și 484.572 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.337 de teste RT-PCR (16.882 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.455 la cerere) și 10.333 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 68 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 19 martie a.c.

Pe teritoriul României, 59.636 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.240 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.064 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 91 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW