Saturday, October 1, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | Record negativ: 237 de decese și 2.931 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI a ajuns la 1.432

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 20 aprilie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, marți, 237 de decese, un record negativ de la debutul pandemiei de coronavirus, și 2.931 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113. Dintre acestea, 1.432 sunt internate în ATI.

Până astăzi, 20 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.034.003 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 950.242 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113. Dintre acestea, 1.432 sunt internate la ATI.

Decese

Până astăzi, 26.618 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.04.2021 (10:00) – 20.04.2021 (10:00) au fost raportate 237 de decese (145 bărbați și 92 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 66 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 91 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 59 decese la categoria de peste 80 de ani.

220 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 11 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19972563,02
2.Arad22703693,03
3.Argeș25896622,10
4.Bacău25135481,67
5.Bihor275911372,83
6.Bistrița-Năsăud11278282,12
7.Botoșani13637321,37
8.Brașov42084993,19
9.Brăila12650312,29
10.Buzău11915261,62
11.Caraș-Severin10480302,27
12.Călărași9625251,50
13.Cluj548851924,61
14.Constanța41412532,76
15.Covasna7903322,76
16.Dâmbovița21803411,50
17.Dolj25491281,73
18.Galați26318642,44
19.Giurgiu10597182,13
20.Gorj9004140,75
21.Harghita7674321,35
22.Hunedoara21947943,16
23.Ialomița10364241,95
24.Iași41055781,70
25.Ilfov43424564,96
26.Maramureș19926230,73
27.Mehedinți7845281,45
28.Mureș22539872,55
29.Neamț17893721,71
30.Olt13930241,55
31.Prahova32949762,31
32.Satu Mare12604501,37
33.Sălaj10434362,07
34.Sibiu25133422,77
35.Suceava23598250,71
36.Teleorman12993782,37
37.Timiș524221013,10
38.Tulcea8027131,94
39.Vaslui15489251,15
40.Vâlcea15658462,29
41.Vrancea10125371,38
42.Mun. București1761545004,71
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1441*

299
 TOTAL1.034.0032.931

 

 

 

 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW