Saturday, February 24, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | Nou record negativ de pacienți internați în ATI. 112 decese și 6.096 de cazuri, în ultimele 24 de ore

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 20 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, sâmbătă, 112 decese și 6.096 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.618. Dintre acestea, 1.324 sunt internate la ATI, cu 11 mai multe decât în ziua precedentă.

Numărul total de cazuri a ajuns astfel la 892.848, dintre care 22.132 de persoane au decedat, iar 803.226 au fost declarate vindecate.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba172561223,37
2.Arad192361412,86
3.Argeș226381231,69
4.Bacău220571241,58
5.Bihor234991652,50
6.Bistrița-Năsăud9626591,79
7.Botoșani11967651,55
8.Brașov363402634,46
9.Brăila10805932,22
10.Buzău10251411,09
11.Caraș-Severin9011451,49
12.Călărași8305581,65
13.Cluj450242934,11
14.Constanța35629933,39
15.Covasna6447191,45
16.Dâmbovița195231132,42
17.Dolj220622002,33
18.Galați223671432,14
19.Giurgiu8932872,81
20.Gorj8131642,35
21.Harghita6712411,03
22.Hunedoara182421994,03
23.Ialomița8938511,86
24.Iași365261892,07
25.Ilfov358192636,36
26.Maramureș18736692,19
27.Mehedinți6746421,82
28.Mureș193211241,71
29.Neamț15569941,95
30.Olt12328791,42
31.Prahova28855991,45
32.Satu Mare11173612,31
33.Sălaj9132603,03
34.Sibiu219211322,72
35.Suceava22253791,04
36.Teleorman10912531,93
37.Timiș458023775,99
38.Tulcea6913401,43
39.Vaslui14022721,39
40.Vâlcea134101302,56
41.Vrancea8943241,19
42.Mun. București14599214334,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe5477*74
 TOTAL892.8486.096

Până sâmbătă, 20 martie, 22.132 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.03.2021 (10:00) – 20.03.2021 (10:00) au fost raportate 112 decese (53 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, două decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

108 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, trei pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.618. Dintre acestea, 1.324 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.471.807 teste RT-PCR și 496.066 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.038 de teste RT-PCR (14.866 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.172 la cerere) și 11.494 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 60.654 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.371 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.575 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 90 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Virgil Simionescu

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW