Thursday, December 2, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS Niciun caz nou de COVID-19 nu a fost raportat în București, în ultimele 24 de ore/ Care este situația la nivel național

By Redactia , in Stirile zilei , at 27 iunie 2021 Etichete:

Autoritățile anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 46 de cazuri noi de COVID-19, la nivel național fiind înregistrate 5 decese. În București, nu a fost raportat niciun caz nou. În intervalul menționat, au fost efectuate 9.791 de teste RT-PCR și 7.672 de teste rapide antigenice. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 522. Dintre acestea, 92 sunt internate la ATI.

Distribuția pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127000,06
2.Arad2367100,05
3.Argeș2744630,06
4.Bacău2607400,03
5.Bihor2928500,04
6.Bistrița-Năsăud1187620,02
7.Botoșani1418710,05
8.Brașov4367800,02
9.Brăila1329400,03
10.Buzău1258200,01
11.Caraș-Severin1148400,05
12.Călărași1006000,04
13.Cluj5757010,07
14.Constanța4295530,03
15.Covasna855600,05
16.Dâmbovița2250100,04
17.Dolj2667930,09
18.Galați2764730,03
19.Giurgiu1101900,02
20.Gorj921320,02
21.Harghita828500,04
22.Hunedoara2286710,01
23.Ialomița1079100,06
24.Iași4240720,03
25.Ilfov4512240,09
26.Maramureș2040610,06
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397530,05
29.Neamț1897710,04
30.Olt1462030,04
31.Prahova3540640,11
32.Satu Mare1299730,04
33.Sălaj1094600,04
34.Sibiu2650710,03
35.Suceava2422240,02
36.Teleorman1371510,03
37.Timiș5433930,05
38.Tulcea843600,02
39.Vaslui1598600,02
40.Vâlcea1643900,05
41.Vrancea1069200,02
42.Mun. București18367200,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

437*

-3
 TOTAL1.080.63046

Până astăzi, 33.253 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.06.2021 (10:00) – 27.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 76 de decese (48 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Botoșani, Maramureș, Mureș, Prahova și Municipiul București.

71 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna august 2020, 2 în noiembrie 2020, 8 în decembrie 2020, 15 în ianuarie 2021, 5 în februarie 2021, 6 în martie 2021, 32 în aprilie 2021 și 2 în mai 2021 în județele Maramureș, Mureș și Municipiul București.

Dintre cele 76 de decese, 7 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 522. Dintre acestea, 92 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.311.675 de teste RT-PCR și 1.427.164 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.791 de teste RT-PCR (2.858 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.933 la cerere) și 7.672 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.888 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 837 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.791 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 39 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW