Monday, January 17, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | Municipiul București, peste 1.000 de cazuri / Cinci județe în scenariul roșu

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 29 octombrie 2020

Joi au fost depistate 6.481 de noi cazuri de coronavirus, înregistrând un record negativ de la începutul pandemiei. Municipiul București a înregistrat 1129 de noi cazuri. Alte opt județe au depășit pragul de 200 de infectări. Cinci județe sunt în scenariul roșu.

Cinci județe sunt, în acest moment, în scenariul roșu, după ce incidența cazurilor din ultimele 14 zile a depășit pragul de 3: Alba -3.8, Cluj – 4.3, Harghita – 3.32, Sălaj – 4.11, Timiș – 3.61 și Municipiul București – 3.69.

Județele care se pregătesc de scenariul roșu: Arad – 2.71, Bihor – 2.85, Mureș – 2.8 și Sibiu – 2.73.

Județele care au depășit pragul de 200 de infectări: Arad – 233, Bihor – 260, Brașov – 209, Cluj – 371, Dolj – 205, Iași – 288, Sibiu – 260 și Timiș – 372.

Situația pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46591953,8
2.Arad50852332,71
3.Argeș6726990,98
4.Bacău78721451,98
5.Bihor61872602,85
6.Bistrița-Năsăud2538851,88
7.Botoșani30511101,44
8.Brașov93152092,61
9.Brăila3294301,16
10.Buzău3786601,04
11.Caraș-Severin2516731,84
12.Călărași1585560,98
13.Cluj86203714,3
14.Constanța53751061,56
15.Covasna2103572,28
16.Dâmbovița6247842,05
17.Dolj60052052,54
18.Galați6150991,33
19.Giurgiu1791271,34
20.Gorj2855721,28
21.Harghita28781143,32
22.Hunedoara40611071,95
23.Ialomița2057411,63
24.Iași102472881,92
25.Ilfov5844991,63
26.Maramureș41841612,43
27.Mehedinți2086511,19
28.Mureș47611602,8
29.Neamț5846951,86
30.Olt3393680,87
31.Prahova94171371,8
32.Satu Mare1665971,36
33.Sălaj24911984,11
34.Sibiu49142602,73
35.Suceava91271421,77
36.Teleorman2983652,11
37.Timiș85163723,61
38.Tulcea1441320,9
39.Vaslui4819901,5
40.Vâlcea47491312,3
41.Vrancea3411670,92
42.Mun. București3424711293,69
43.1431
 TOTAL229.0406.481

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 625 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD15
3ARGEŞ12
4BACĂU15
5BIHOR21
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI4
8BRĂILA0
9BRAŞOV21
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ26
14CONSTANŢA4
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ10
18GALAŢI7
19GIURGIU1
20GORJ9
21HARGHITA32
22HUNEDOARA21
23IALOMIŢA1
24IAŞI39
25MARAMUREŞ3
26MEHEDINŢI9
27MUREŞ12
28NEAMŢ15
29OLT0
30PRAHOVA30
31SĂLAJ8
32SATU MARE16
33SIBIU27
34SUCEAVA40
35TELEORMAN18
36TIMIŞ24
37TULCEA3
38VÂLCEA3
39VASLUI23
40VRANCEA2
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI87
42ILFOV5
 TOTAL625

Sursă foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW