Thursday, October 28, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 98 de decese și 2.745 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 1.050 de pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 19 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți 98 de decese și 2.745 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.050 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 697.898 de persoane infectate, din care 630.236 s-au vindecat și 17.369 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13263721,82
2.Arad15119471,5
3.Argeș19804301,28
4.Bacău17956731,69
5.Bihor19318862,09
6.Bistrița-Năsăud7943271,27
7.Botoșani9200621,55
8.Brașov27407812,7
9.Brăila9060291,86
10.Buzău8767120,77
11.Caraș-Severin7272212,13
12.Călărași6878171,25
13.Cluj337022373,66
14.Constanța28897932,65
15.Covasna5383140,96
16.Dâmbovița15977591,35
17.Dolj16719531,66
18.Galați17999842,09
19.Giurgiu698691,27
20.Gorj5467320,94
21.Harghita5618270,69
22.Hunedoara12814631,49
23.Ialomița7385311,33
24.Iași300491161,18
25.Ilfov27211843,72
26.Maramureș12396982,68
27.Mehedinți5382171,01
28.Mureș16088531,24
29.Neamț12034321,44
30.Olt10204260,53
31.Prahova25350681,18
32.Satu Mare7822811,7
33.Sălaj6749281,88
34.Sibiu17998491,61
35.Suceava176361491,88
36.Teleorman8585461,7
37.Timiș301851904,34
38.Tulcea5877121,24
39.Vaslui11509561,61
40.Vâlcea10660431,58
41.Vrancea7526180,71
42.Mun. București1135681533,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe2135167
 TOTAL697.8982.745

Până marți, 17.369 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.01.2021 (10:00) – 19.01.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (49 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman,  Timiș, Vâlcea Vrancea și Ilfov.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.417. Dintre acestea, 1.050 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.193.417 teste RT-PCR și 51.608 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.060 de teste RT-PCR (14.692 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.368 la cerere) și 5.432 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 42.717 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.462 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.150 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 136 de persoane.

Buletinul transmis de Grupul de Comunicare Strategică

Sursa foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW