Monday, November 28, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 93 de decese și 4.989 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI a ajuns la 1.126

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 9 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți 93 de decese și 4.989 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore, iar un număr de 1.126 de pacienți sunt internați în secțiile ATI.

Până astăzi, 9 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 835.552 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).767.219 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.989 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.157. Dintre acestea, 1.126 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.203.750 de teste RT-PCR și 370.579 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.469 teste RT-PCR (15.338 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.131 la cerere) și 11.150 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 21.056 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.03.2021 (10:00) – 09.03.2021 (10:00) au fost raportate 93 de decese (56 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

91 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba161721042,23
2.Arad17990741,93
3.Argeș21637511
4.Bacău20963431,12
5.Bihor221241041,64
6.Bistrița-Năsăud9077301,13
7.Botoșani11350831,21
8.Brașov336641963,13
9.Brăila10075270,96
10.Buzău9795300,67
11.Caraș-Severin8582360,99
12.Călărași7844340,91
13.Cluj421172763,29
14.Constanța331872121,93
15.Covasna6121410,90
16.Dâmbovița184531581,63
17.Dolj204901211,64
18.Galați211291931,43
19.Giurgiu8278391,96
20.Gorj7424852,06
21.Harghita6407230,69
22.Hunedoara166121822,69
23.Ialomița8468471,10
24.Iași346811431,39
25.Ilfov327982133,61
26.Maramureș177751312,38
27.Mehedinți6298411,15
28.Mureș18413710,98
29.Neamț14582531,32
30.Olt11725170,99
31.Prahova27779350,79
32.Satu Mare104131221,99
33.Sălaj8451592,29
34.Sibiu207571491,88
35.Suceava215681191,01
36.Teleorman10263561,40
37.Timiș418983075,19
38.Tulcea6607280,99
39.Vaslui13424901,07
40.Vâlcea12497791,81
41.Vrancea8525370,90
42.Mun. București1354087433,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe3731*307
 TOTAL835.5524.989

Sursă foto: Inquam photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW