Monday, October 25, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 91 de decese și 2.737 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI a scăzut sub 1.000

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 29 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 91 de decese și 2.737 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 996 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. 

Până astăzi, 29 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 724.250 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

669.175 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.737 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.788. Dintre acestea, 996 sunt internate la ATI.

Decese

Până astăzi, 18.196 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.01.2021 (10:00) – 29.01.2021 (10:00) au fost raportate 91 de decese (51 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

90 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13730471,49
2.Arad15638451,13
3.Argeș20180320,74
4.Bacău18571621,13
5.Bihor19959531,42
6.Bistrița-Năsăud8192311,00
7.Botoșani9756681,52
8.Brașov286041052,15
9.Brăila9284220,83
10.Buzău8951290,49
11.Caraș-Severin7626251,38
12.Călărași7125330,84
13.Cluj353111632,51
14.Constanța298031031,64
15.Covasna5532220,7
16.Dâmbovița16488641,11
17.Dolj17352901,13
18.Galați18733671,42
19.Giurgiu7257131,12
20.Gorj5717270,82
21.Harghita5785100,6
22.Hunedoara13521821,35
23.Ialomița7622410,89
24.Iași311211570,68
25.Ilfov283591342,5
26.Maramureș134791672,61
27.Mehedinți5537120,74
28.Mureș16595651,03
29.Neamț12633621,26
30.Olt10512190,51
31.Prahova25948650,91
32.Satu Mare8323641,61
33.Sălaj7130341,89
34.Sibiu18413421,07
35.Suceava187321401,77
36.Teleorman8933391,12
37.Timiș320691873,24
38.Tulcea605180,85
39.Vaslui11946571,03
40.Vâlcea10986331,11
41.Vrancea7729230,46
42.Mun. București1177486422,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1269-447 
 TOTAL724.2502.737 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW