Friday, July 1, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 90 de decese și 2.901 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților internați la ATI a scăzut sub 1.000

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 28 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat joi 90 de decese și 2.901 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 989 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 721.513 de persoane infectate, din care 666.001 s-au vindecat și 18.105 au decedat.

Până astăzi, 28 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 721.513 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 666.001 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.901 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.687. Dintre acestea, 989 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.379.447  teste RT-PCR și 102.101  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.726 de teste RT-PCR (15.905 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.821 la cerere) și 6.568 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 18.105 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.01.2021 (10:00) – 28.01.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (57 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13683621,48
2.Arad15593731,06
3.Argeș20148510,78
4.Bacău18509621,18
5.Bihor19906701,44
6.Bistrița-Năsăud8161170,98
7.Botoșani9688511,52
8.Brașov284991362,18
9.Brăila9262200,94
10.Buzău8922190,48
11.Caraș-Severin7601481,44
12.Călărași7092180,85
13.Cluj351481642,61
14.Constanța29700771,7
15.Covasna5510140,68
16.Dâmbovița16424611,07
17.Dolj17262761,16
18.Galați18666711,41
19.Giurgiu7244361,09
20.Gorj5690520,84
21.Harghita5775180,62
22.Hunedoara13439871,41
23.Ialomița7581220,92
24.Iași309641060,63
25.Ilfov282251302,57
26.Maramureș133121202,56
27.Mehedinți5525100,76
28.Mureș16530341,01
29.Neamț12571691,27
30.Olt10493400,5
31.Prahova25883750,93
32.Satu Mare8259551,6
33.Sălaj7096321,87
34.Sibiu18371291,14
35.Suceava185921491,85
36.Teleorman8894471,16
37.Timiș318822513,31
38.Tulcea6043200,85
39.Vaslui11889321,06
40.Vâlcea10953311,16
41.Vrancea7706270,52
42.Mun. București1171064882,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe1716*-149
 TOTAL721.5132.901

 

Sursă foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW