Thursday, October 28, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 89 de decese și 1.422 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore. 1.041 pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 7 mai 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, vineri, 89 de decese și 1.422 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.970. Dintre acestea, 1.041 sunt internate în ATI.

Până astăzi, 7 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.063.949 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.009.237 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.422 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.970. Dintre acestea, 1.041 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.472.840 de  teste RT-PCR și 946.686 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate  26.443 de teste RT-PCR (13.337 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.106 la cerere) și 12.046 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 21.725 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.231 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.949 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 129 de persoane.

Decese

Până astăzi, 28.799 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.05.2021 (10:00) – 07.05.2021 (10:00) au fost raportate 89 de decese (41 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20746481,57
2.Arad23379171,16
3.Argeș26778671,08
4.Bacău25796270,74
5.Bihor28667341,38
6.Bistrița-Năsăud11673120,94
7.Botoșani13950210,56
8.Brașov43104841,25
9.Brăila13068150,93
10.Buzău12325160,69
11.Caraș-Severin11102341,48
12.Călărași9913200,76
13.Cluj56596671,72
14.Constanța42414361,02
15.Covasna8318111,28
16.Dâmbovița22230130,71
17.Dolj26246370,83
18.Galați27163321,00
19.Giurgiu10871170,81
20.Gorj913520,31
21.Harghita8069230,92
22.Hunedoara22595261,13
23.Ialomița10635100,83
24.Iași41870470,66
25.Ilfov44522451,77
26.Maramureș20193170,39
27.Mehedinți8152170,89
28.Mureș23541461,34
29.Neamț18496380,79
30.Olt14332300,65
31.Prahova343591011,35
32.Satu Mare1285070,52
33.Sălaj1076781,07
34.Sibiu25960401,40
35.Suceava23930170,33
36.Teleorman13488191,14
37.Timiș53693521,41
38.Tulcea8259130,75
39.Vaslui15786110,48
40.Vâlcea16145240,97
41.Vrancea10504290,75
42.Mun. București1813712171,90
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

958*

-25 
 TOTAL1.063.9491.422 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW