Friday, August 12, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 78 de decese și 3.130 de cazuri din 9.550 de teste, în ultimele 24 de ore / 1.100 de pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 4 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat luni 78 de decese și 3.130 de cazuri de COVID-19 din 9.550 de teste, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.100 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 643.559 de persoane infectate, din care 577.198 s-au vindecat și 16.057 au decedat. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12392551,74
2.Arad14156411,36
3.Argeș187781091,59
4.Bacău16534601,25
5.Bihor17912861,7
6.Bistrița-Năsăud744731,51
7.Botoșani8358351,44
8.Brașov25515352,48
9.Brăila8340182,07
10.Buzău8337200,93
11.Caraș-Severin6513431,6
12.Călărași6383201,31
13.Cluj302441832,94
14.Constanța266211432,75
15.Covasna505650,73
16.Dâmbovița14892421,46
17.Dolj15420751,29
18.Galați16228661,72
19.Giurgiu6425521,71
20.Gorj5106150,57
21.Harghita534660,4
22.Hunedoara11774331,31
23.Ialomița6900491,82
24.Iași276811271,19
25.Ilfov246472534,16
26.Maramureș108911181,69
27.Mehedinți5066221,16
28.Mureș15213411,25
29.Neamț11140190,97
30.Olt9529190,67
31.Prahova24142691,3
32.Satu Mare706711,02
33.Sălaj625711,02
34.Sibiu17134261,39
35.Suceava15910521,23
36.Teleorman7812291,99
37.Timiș264501843,12
38.Tulcea5468271,49
39.Vaslui10506271,64
40.Vâlcea9961211,32
41.Vrancea7146150,51
42.Mun. București1026945223,43
43.Cazuri noi nealocate pe județe4168*363
 TOTAL643.5593.130

Până luni, 16.057 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.01.2021 (10:00) – 04.01.2021 (10:00) au fost raportate 78 de decese (46 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, doi decese la categoria de vârstă 40-49 ani, trei decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru un pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.148. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.837.361 de teste. Dintre acestea, 9.550 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.320 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.230 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 138 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 4 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 30.529 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.957 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.389 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

Buletinul transmis de Grupul de Comunicare Strategică

 Date statistice

Sursa foto: Inquam photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW