Sunday, July 25, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 74 de decese și 3.938 de cazuri din 15.953 de teste în ultimele 24 de ore / Scade numărul pacienților internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 1 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 74 de decese și 3.938 de cazuri de COVID-19 din 15.953 de teste în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.111 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 636.201 de persoane infectate, din care 566.365 s-au vindecat și 15.841 au decedat. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12284371,8
2.Arad14054701,37
3.Argeș18653831,86
4.Bacău16373741,37
5.Bihor17769801,88
6.Bistrița-Năsăud7393581,63
7.Botoșani8256361,5
8.Brașov253251292,8
9.Brăila8263392,43
10.Buzău8290561,06
11.Caraș-Severin6424441,71
12.Călărași6316411,42
13.Cluj29797983,16
14.Constanța262691442,89
15.Covasna5044220,85
16.Dâmbovița14688401,51
17.Dolj152381121,28
18.Galați15951712,09
19.Giurgiu630241,73
20.Gorj5067160,58
21.Harghita5330140,41
22.Hunedoara117181281,38
23.Ialomița6773332,01
24.Iași273612381,02
25.Ilfov240652064,65
26.Maramureș10654521,51
27.Mehedinți5016231,27
28.Mureș15084541,37
29.Neamț110641201,04
30.Olt9455460,77
31.Prahova24009851,53
32.Satu Mare7033391,07
33.Sălaj6223491,01
34.Sibiu17014841,52
35.Suceava15726501,17
36.Teleorman7755812,16
37.Timiș260981823,36
38.Tulcea5395451,6
39.Vaslui10392571,78
40.Vâlcea9856671,37
41.Vrancea7111170,69
42.Mun. București1014894353,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe3824*579
 TOTAL636.2013.938

Până astăzi, 15.841 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.12.2020 (10:00) – 01.01.2021 (10:00) au fost raportate 74 de decese (48 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, patru decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru patru pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.734. Dintre acestea, 1.111 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.813.406 teste. Dintre acestea, 15.953 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 10.272 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.681 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 1 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 32.102 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.007 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.264 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

Buletinul transmis de Grupul de Comunicare Strategică

Date statistice

Sursa foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW