Friday, December 3, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 71 de decese și 1.825 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 997 de pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 31 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat duminică 71 de decese și 1.825 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 997 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 728.743 de persoane infectate, din care 674.594 s-au vindecat și 18.335 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13823361,52
2.Arad15734321,17
3.Argeș20232220,7
4.Bacău18693421,1
5.Bihor20079281,4
6.Bistrița-Năsăud8245190,98
7.Botoșani9852471,55
8.Brașov28804752,1
9.Brăila9328100,82
10.Buzău8996130,49
11.Caraș-Severin7685361,31
12.Călărași7172370,7
13.Cluj35451372,3
14.Constanța29927671,53
15.Covasna555120,77
16.Dâmbovița16582461,19
17.Dolj17446591,13
18.Galați18835381,38
19.Giurgiu729981,01
20.Gorj5767260,84
21.Harghita580880,59
22.Hunedoara13611221,49
23.Ialomița7663210,91
24.Iași31290760,9
25.Ilfov285621202,47
26.Maramureș13661902,62
27.Mehedinți5572180,72
28.Mureș16698441,04
29.Neamț12749461,33
30.Olt10570200,5
31.Prahova26084610,97
32.Satu Mare8419261,71
33.Sălaj7184341,86
34.Sibiu18452171,04
35.Suceava18886821,71
36.Teleorman8972131,06
37.Timiș324201273,2
38.Tulcea6076120,82
39.Vaslui11999280,97
40.Vâlcea11064271,16
41.Vrancea775960,49
42.Mun. București1184852881,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe1258*-41
 TOTAL728.7431.825

 

Până duminică, 18.335 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.01.2021 (10:00) – 31.01.2021 (10:00) au fost raportate 71 de decese (33 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Brăila, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Sălaj, Sibiu, Satu Mare, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 20 decese la categoria de peste 80 de ani.

69 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.763. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.443.737 de  teste RT-PCR și 118.111 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.200 de teste RT-PCR (6.417 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.783 la cerere) și 2.935 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.789 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.355 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.242 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW