Monday, May 23, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 69 de decese și 2.878 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Scade numărul pacienților internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 21 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat joi 98 de decese și 2.878 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.005 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 703.776 de persoane infectate, din care 641.288 s-au vindecat și 17.554 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13351381,67
2.Arad15249761,35
3.Argeș19902541,07
4.Bacău18099701,52
5.Bihor19450501,77
6.Bistrița-Năsăud8010331,17
7.Botoșani9337591,52
8.Brașov276731162,39
9.Brăila9127381,71
10.Buzău8797140,63
11.Caraș-Severin7339321,87
12.Călărași6927231,16
13.Cluj340892013,31
14.Constanța29074562,28
15.Covasna541570,85
16.Dâmbovița16081601,3
17.Dolj16817501,5
18.Galați18149831,86
19.Giurgiu706991,19
20.Gorj5519240,89
21.Harghita5663130,68
22.Hunedoara12968911,53
23.Ialomița7420141,12
24.Iași302781041,00
25.Ilfov274771463,12
26.Maramureș125811212,59
27.Mehedinți5412170,91
28.Mureș16201481,15
29.Neamț12159671,32
30.Olt10308580,54
31.Prahova25472491,07
32.Satu Mare7944491,72
33.Sălaj6869451,97
34.Sibiu18086441,49
35.Suceava178621121,88
36.Teleorman8641211,36
37.Timiș306242453,93
38.Tulcea5914221,12
39.Vaslui11597341,45
40.Vâlcea10726421,38
41.Vrancea7573170,66
42.Mun. București1142724472,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe2255-21
 TOTAL703.7762.878

Până joi, 17.554 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.01.2021 (10:00) – 21.01.2021 (10:00) au fost raportate 69 decese (44 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița,  Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Sălaj, Sibiu,   Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 12 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, trei pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru doi pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.068. Dintre acestea, 1.005 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.244.752 de teste RT-PCR și 63.108 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.552 de teste RT-PCR (16.496 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.056 la cerere) și 5.474 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 48.505 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.348 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 75.834 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 157 de persoane.

Buletinul transmis de Grupul de Comunicare Strategică

Sursa foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW