Monday, May 23, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 68 de decese și 2.668 de cazuri, în ultimele 24 de ore. Peste 1.000 de pacienți sunt internați la ATI

By Vîrban Robert , in Stirile zilei , at 30 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat sâmbătă 68 de decese și 2.668 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.018 pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 726.918 de persoane infectate, din care 672.532 s-au vindecat și 18.264 au decedat.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13787571,51
2.Arad15702641,16
3.Argeș20210300,71
4.Bacău18651801,1
5.Bihor20051921,46
6.Bistrița-Năsăud8226341,01
7.Botoșani9805491,5
8.Brașov287291252,13
9.Brăila9318340,82
10.Buzău8983320,49
11.Caraș-Severin7649231,27
12.Călărași7135100,75
13.Cluj354141032,43
14.Constanța29860571,56
15.Covasna5549170,74
16.Dâmbovița16536481,15
17.Dolj17387351,13
18.Galați18797641,45
19.Giurgiu7291341,04
20.Gorj5741240,8
21.Harghita5800150,59
22.Hunedoara13589681,35
23.Ialomița7642200,89
24.Iași31214930,52
25.Ilfov28442832,44
26.Maramureș13571922,62
27.Mehedinți5554170,73
28.Mureș16654591,02
29.Neamț12703701,3
30.Olt10550380,52
31.Prahova26023750,94
32.Satu Mare8393701,68
33.Sălaj7150201,86
34.Sibiu18435221,06
35.Suceava18804721,71
36.Teleorman8959261,07
37.Timiș322932243,24
38.Tulcea6064130,81
39.Vaslui11971250,97
40.Vâlcea11037511,16
41.Vrancea7753240,49
42.Mun. București1181974492,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe1299*30
 TOTAL726.9182.668

În intervalul 29.01.2021 (10:00) – 30.01.2021 (10:00) au fost raportate 68 de decese (40 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Prahova, Sibiu, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, șase decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani și 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.702. Dintre acestea, 1.018 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.432.062 de  teste RT-PCR și 115.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.456 de teste RT-PCR (12.273 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.183 la cerere) și 6.928 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 2.213 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 39.253 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.410  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.174 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 157 de persoane.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW