Monday, July 15, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 66 de decese și 3.761 de cazuri raportate în ultimele 24 de ore / 968 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 26 februarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat vineri 66 de decese și 3.761 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 968 de pacienți sunt internați în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 795.732 de persoane infectate, din care 736.020 s-au vindecat și 20.233 au decedat.

Până astăzi, 26 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 795.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 736.020 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.761 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.847. Dintre acestea, 968 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.986.365 de teste RT-PCR și 288.306 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.016 teste RT-PCR (15.794 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.222 la cerere) și 8.860 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.472 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.232 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.767 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

Decese

Până astăzi, 20.233 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.02.2021 (10:00) – 26.02.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (40 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Covasna, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15440592,35
2.Arad17176801,57
3.Argeș21078730,71
4.Bacău20210841,14
5.Bihor21194730,94
6.Bistrița-Năsăud8745260,83
7.Botoșani10858281,13
8.Brașov318932252,77
9.Brăila9773290,71
10.Buzău9520320,63
11.Caraș-Severin8296200,93
12.Călărași7579180,65
13.Cluj396852332,77
14.Constanța319181281,37
15.Covasna591090,80
16.Dâmbovița17724531,24
17.Dolj193811741,41
18.Galați20271581,12
19.Giurgiu7760181,01
20.Gorj6773731,57
21.Harghita6204140,63
22.Hunedoara155301062,23
23.Ialomița8191310,91
24.Iași334571161,13
25.Ilfov311961662,79
26.Maramureș16731983,08
27.Mehedinți6004160,86
28.Mureș17899460,96
29.Neamț13915641,10
30.Olt11309500,78
31.Prahova27204450,67
32.Satu Mare9762711,82
33.Sălaj7936431,66
34.Sibiu19940971,69
35.Suceava20894861,19
36.Teleorman9806331,20
37.Timiș384833464,61
38.Tulcea6395200,71
39.Vaslui12931350,96
40.Vâlcea11819451,32
41.Vrancea8224380,68
42.Mun. București1284535232,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe2265*179 
 TOTAL795.7323.761 

Sursă foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Comentarii


Lasă un răspuns


Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

MainNews

FREE
VIEW