Sunday, May 19, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 66 de decese și 3.218 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 1.089 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 16 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat sâmbătă 66 de decese și 3.218 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.089 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 688.270 de persoane infectate, din care 620.058 s-au vindecat și 17.164 au decedat. 

Până astăzi, 16 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 688.270 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 620.058 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.218 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.485. Dintre acestea, 1.089 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.153.025 de teste RT-PCR și 39.691 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.521 teste RT-PCR (12.134 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.387 la cerere) și 4.409 teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 17.164 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.01.2021 (10:00) – 16.01.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (42 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13127672,01
2.Arad15013741,63
3.Argeș19712481,51
4.Bacău177471081,66
5.Bihor19147832,11
6.Bistrița-Năsăud7887331,46
7.Botoșani9083781,62
8.Brașov271911192,63
9.Brăila9007362,03
10.Buzău8727290,86
11.Caraș-Severin7199602,33
12.Călărași6822251,27
13.Cluj333312124,02
14.Constanța285931012,85
15.Covasna5358141,22
16.Dâmbovița15875901,81
17.Dolj16568841,65
18.Galați17789582,43
19.Giurgiu6947551,64
20.Gorj5410270,92
21.Harghita5574250,71
22.Hunedoara127121161,83
23.Ialomița7330161,58
24.Iași297841711,19
25.Ilfov269271254,53
26.Maramureș12144572,61
27.Mehedinți5338191,09
28.Mureș15969531,35
29.Neamț11946581,54
30.Olt10137290,68
31.Prahova25201551,35
32.Satu Mare7707471,58
33.Sălaj6677221,74
34.Sibiu17889491,67
35.Suceava173441261,88
36.Teleorman8510511,81
37.Timiș297042224,52
38.Tulcea5833151,44
39.Vaslui11397451,82
40.Vâlcea10521281,49
41.Vrancea7491230,8
42.Mun. București1115504543,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe3270*11 
 TOTAL691.4883.218 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW