Tuesday, February 7, 2023
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 65 de pacienți sunt internați în ATI / Un deces și 28 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 5 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, luni, un deces și 28 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 402, dintre care 65 sunt în ATI. Adițional, au fost înregistrate 44 de decese mai vechi. 

Până astăzi, 5 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.979 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 28 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 402. Dintre acestea, 65 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.401.917 teste RT-PCR și 1.507.938 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.011 teste RT-PCR (1.937 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.074 la cerere) și 7.856 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 33.973 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.07.2021 (10:00) – 05.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 45 decese (28 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Mureș și Prahova.

44 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a în luna septembrie 2020, 2 în luna octombrie 2020, 9 în noiembrie 2020, 16 în decembrie 2020, 3 în ianuarie 2021, 5 în februarie 2021, 7 în martie 2021 și 1 în aprilie 2021, în județul Mureș.

Dintre cele 45 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127400,03
2.Arad23677-1**0,03
3.Argeș2746400,05
4.Bacău2608700,04
5.Bihor2928610,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1418910,03
8.Brașov4368600,02
9.Brăila1329800,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148900,03
12.Călărași1006000
13.Cluj5761050,04
14.Constanța4295920,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250300,01
17.Dolj2669600,07
18.Galați2766200,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921300,01
21.Harghita828600,01
22.Hunedoara2286700
23.Ialomița1079300,02
24.Iași4242810,02
25.Ilfov4513610,08
26.Maramureș2041400,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398210,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462740,03
31.Prahova3545250,11
32.Satu Mare1300500,04
33.Sălaj1094900,02
34.Sibiu2651200,03
35.Suceava2422410,02
36.Teleorman1371600,01
37.Timiș5435600,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1599000,02
40.Vâlcea1644610,02
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18371680,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

424*

-2 
 TOTAL1.080.97928 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW