Friday, July 1, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 65 de decese și 1.551 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 1.017 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 25 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat luni 65 de decese și 1.551 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.017 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 712.561 de persoane infectate, din care 654.875 s-au vindecat și 17.841 au decedat.

Până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 712.561 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 654.875 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.551 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.018. Dintre acestea, 1.017 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.306.711  teste RT-PCR și 81.125 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.921 teste RT-PCR (4.311 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.610 la cerere) și 3.198 de teste rapide antigenice

Decese

Până astăzi, 17.841 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2021 (10:00) – 25.01.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (38 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13532341,56
2.Arad15431181,35
3.Argeș20016200,83
4.Bacău18332371,35
5.Bihor19695361,58
6.Bistrița-Năsăud8089101,08
7.Botoșani9512351,53
8.Brașov28064412,2
9.Brăila919761,31
10.Buzău8874240,54
11.Caraș-Severin7505221,82
12.Călărași7002210,85
13.Cluj347102343,07
14.Constanța294091251,86
15.Covasna546470,78
16.Dâmbovița16256421,15
17.Dolj17054201,29
18.Galați18410441,54
19.Giurgiu717631,17
20.Gorj558390,75
21.Harghita5712190,62
22.Hunedoara13173171,45
23.Ialomița7497160,9
24.Iași30642580,71
25.Ilfov279381502,85
26.Maramureș12916712,47
27.Mehedinți5475180,81
28.Mureș16377231,04
29.Neamț12380371,26
30.Olt10391150,56
31.Prahova25651440,92
32.Satu Mare8098301,66
33.Sălaj6982111,85
34.Sibiu18266531,14
35.Suceava18203221,88
36.Teleorman8731161,21
37.Timiș312121263,48
38.Tulcea5991171,02
39.Vaslui11759381,2
40.Vâlcea10850161,18
41.Vrancea764090,61
42.Mun. București1159324002,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1434*-443 
 TOTAL712.5611.551 

Sursă foto: Inquam photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW