Thursday, May 30, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS 62 cazuri noi de COVID, în ultimele 24 de ore. Au fost efectuate 27.000 de teste

By Redactia , in Stirile zilei , at 26 iunie 2021

Autoritățile anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 62 de cazuri noi de COVID-19, fiind raportate 6 decese. În intervalul menționat, au fost efectuate 14.889 de teste RT-PCR (6.090 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.799 la cerere) și 12.172 de teste rapide antigenice.

Distribuția pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127000,08
2.Arad2367100,05
3.Argeș2744310,07
4.Bacău2607400,03
5.Bihor29285-1**0,04
6.Bistrița-Năsăud1187400,02
7.Botoșani1418620,05
8.Brașov4367800,03
9.Brăila1329400,04
10.Buzău1258210,01
11.Caraș-Severin1148410,06
12.Călărași1006010,04
13.Cluj5756940,08
14.Constanța4295210,03
15.Covasna855600,07
16.Dâmbovița2250100,04
17.Dolj2667680,08
18.Galați2764400,04
19.Giurgiu1101900,02
20.Gorj921110,01
21.Harghita828500,04
22.Hunedoara2286600,01
23.Ialomița1079110,06
24.Iași4240530,02
25.Ilfov4511800,08
26.Maramureș2040520,06
27.Mehedinți833920,02
28.Mureș2397230,05
29.Neamț1897640,05
30.Olt1461710,05
31.Prahova3540270,11
32.Satu Mare1299400,04
33.Sălaj1094600,04
34.Sibiu2650610,03
35.Suceava2421820,03
36.Teleorman1371410,05
37.Timiș5433610,05
38.Tulcea843600,02
39.Vaslui1598600,03
40.Vâlcea1643920,05
41.Vrancea1069200,03
42.Mun. București183672110,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

440*

2
 TOTAL1.080.58462

Până astăzi, 33.177 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.06.2021 (10:00) – 26.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 266 de decese (167 bărbați și 99 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bihor,  Brașov, Caraș-Severin, Dolj, Galați, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Prahova, Suceava și Municipiul București.

260 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna iulie 2020, 4 în august 2020, 3 în septembrie 2020, 33 în octombrie 2020, 51 în noiembrie 2020, 45 în decembrie 2020, 27 în ianuarie 2021, 17 în februarie 2021, 63 în martie 2021, 9 în aprilie 2021, 5 în mai 2021 și 1 în iunie 2021 în județele Argeș, Bihor, Caraș-Severin, Dolj, Galați, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Prahova și Municipiul București.

Dintre cele 266 de decese, 2 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 8 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 25 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 72 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 81 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 78 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

240 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 532. Dintre acestea, 97 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.301.884 de teste RT-PCR și 1.419.492 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.889 de teste RT-PCR (6.090 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.799 la cerere) și 12.172 de teste rapide antigenice.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW