Sunday, August 14, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 60 de decese și 3.743 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore. 1.339 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 22 martie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, luni, 60 decese și 3.743 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.215. Dintre acestea, 1.339 sunt internate la ATI, cu 5 mai multe decât în ziua precedentă.

Până astăzi, 22 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 900.858 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 808.754 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.215. Dintre acestea, 1.339 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.494.782 de teste RT-PCR și 507.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.902 teste RT-PCR (6.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.653 la cerere) și 5.650 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 22.268 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.03.2021 (10:00) – 22.03.2021 (10:00) au fost raportate 60 de decese (26 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17363473,39
2.Arad19391693,00
3.Argeș22780711,79
4.Bacău22264901,74
5.Bihor23688912,62
6.Bistrița-Năsăud9700221,89
7.Botoșani12051371,60
8.Brașov366511704,62
9.Brăila10882212,33
10.Buzău10319291,15
11.Caraș-Severin9066221,56
12.Călărași8403251,81
13.Cluj455222364,30
14.Constanța360041613,57
15.Covasna650601,65
16.Dâmbovița19704972,58
17.Dolj223591372,50
18.Galați225841252,30
19.Giurgiu9075552,92
20.Gorj8197282,26
21.Harghita6747151,08
22.Hunedoara18437564,18
23.Ialomița8988201,90
24.Iași368261232,22
25.Ilfov363492366,78
26.Maramureș18811332,11
27.Mehedinți6813311,89
28.Mureș19422211,78
29.Neamț15668401,94
30.Olt12402451,54
31.Prahova290961301,66
32.Satu Mare11230262,32
33.Sălaj9218193,21
34.Sibiu22148962,92
35.Suceava22322351,03
36.Teleorman11021632,05
37.Timiș462741555,97
38.Tulcea6975251,56
39.Vaslui14108371,38
40.Vâlcea13507532,53
41.Vrancea8987191,24
42.Mun. București14919314465,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3807*-514 
 TOTAL900.8583.743 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW