Friday, May 24, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 59 de decese și 455 de cazuri, în ultimele 24 de ore / 623 de pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 22 mai 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, sâmbătă, 59 de decese și 455 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.651. Dintre acestea, 623 sunt internate în ATI.

Până astăzi, 22 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.236 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.031.605 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 455 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.651. Dintre acestea, 623 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.755.371 de  teste RT-PCR și 1.092.131 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.794 de teste RT-PCR (7.612 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.182 la cerere) și 8.930 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.001 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.053 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 39.429 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 60 de persoane.

Decese

Până astăzi, 29.885 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.05.2021 (10:00) – 22.05.2021 (10:00) au fost raportate 59 de decese (36 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj,  Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Timiș, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

58 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21113211,00
2.Arad2356480,40
3.Argeș27200200,66
4.Bacău2597240,26
5.Bihor29091230,70
6.Bistrița-Năsăud1183020,48
7.Botoșani14107100,35
8.Brașov43498130,70
9.Brăila1321070,45
10.Buzău1251680,43
11.Caraș-Severin1136430,89
12.Călărași1001080,35
13.Cluj57302290,97
14.Constanța42776210,48
15.Covasna849880,66
16.Dâmbovița2241000,38
17.Dolj2651330,39
18.Galați27463140,48
19.Giurgiu1097550,39
20.Gorj919360,14
21.Harghita822210,59
22.Hunedoara2281380,54
23.Ialomița1071800,31
24.Iași42227170,39
25.Ilfov4493390,78
26.Maramureș2032070,26
27.Mehedinți8297120,55
28.Mureș23843100,55
29.Neamț1880980,54
30.Olt1452160,46
31.Prahova35001150,89
32.Satu Mare1294350,27
33.Sălaj1089750,61
34.Sibiu26354120,89
35.Suceava2411430,25
36.Teleorman1363930,47
37.Timiș54162240,66
38.Tulcea839190,55
39.Vaslui1590640,24
40.Vâlcea1633040,50
41.Vrancea1063420,39
42.Mun. București182963460,75
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

594*

32 
 TOTAL1.075.236455 

Sursă foto: Inquam photos/ Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW