Monday, May 23, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 58 de pacienți sunt internați în ATI / Un deces și 54 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 9 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, vineri, un deces și 54 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 311, dintre care 58 sunt în ATI. Adițional, au fost înregistrate 28 de decese mai vechi.

Până astăzi, 9 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.174 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 54 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 311. Dintre acestea, 58 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.453.724 de teste RT-PCR și 1.560.788 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.991 de teste RT-PCR (5.499 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.492 la cerere) și 12.530 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.024 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 670 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 21.992 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 34 de persoane.

Decese

Până astăzi, 34.197 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.07.2021 (10:00) – 09.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 decese (15 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Brașov, Iaşi, Mureș și Prahova.

28 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna octombrie 2020, 5 în noiembrie 2020, 1 în decembrie 2020, 1 în februarie 2021, 3 în martie 2021, 5 în aprilie 2021, 10 în luna mai 2021 și 1 în iunie 2021, în județele Argeş, Brașov, Iaşi și Mureș.

Dintre cele 29 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 9 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

27 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,03
2.Arad2368000,03
3.Argeș2747200,04
4.Bacău2608900,04
5.Bihor2928710,01
6.Bistrița-Năsăud1188200,02
7.Botoșani1419110,02
8.Brașov4368810,02
9.Brăila1329900,01
10.Buzău1258500
11.Caraș-Severin1149100,03
12.Călărași1006100
13.Cluj5762220,04
14.Constanța4296120,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250720,01
17.Dolj2670360,06
18.Galați2766400,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921500,01
21.Harghita828810,01
22.Hunedoara2287640,01
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4244150,03
25.Ilfov4514220,07
26.Maramureș2041820,02
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398300,03
29.Neamț1898800,03
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546710,10
32.Satu Mare1301450,04
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651310,01
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372000,02
37.Timiș5437040,04
38.Tulcea844000,02
39.Vaslui1599400,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18374940,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

440*

10 
 TOTAL1.081.17454 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW