Tuesday, May 28, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 57 de pacienți sunt internați în ATI / 3 decese și 30 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 8 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, joi, 3 decese și 30 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 358, dintre care 57 sunt în ATI. Adițional, au fost înregistrate 67 de decese mai vechi.

Până astăzi, 8 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.120 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 30 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 358. Dintre acestea, 57 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.441.733 de teste RT-PCR și 1.548.258 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.251 de teste RT-PCR (6.763 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.488 la cerere) și 13.612 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.963 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 668 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 21.503 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 39 de persoane.

Decese

Până astăzi, 34.168 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.07.2021 (10:00) – 08.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 70 decese (50 bărbați și 20 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Brașov, Botoșani, Cluj, Giurgiu, Hunedoara, Iaşi, Mureș şi Municipiul Bucureşti.

67 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna septembrie 2020, 1 în octombrie 2020, 6 în noiembrie 2020, 10 în decembrie 2020, 9 în ianuarie 2021, 9 în februarie 2021, 18 în martie 2021, 9 în aprilie 2021 și 4 în luna mai 2021, în județul Argeş, Brașov, Giurgiu, Hunedoara, Iaşi, Mureș şi Municipiul Bucureşti.

Dintre cele 70 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 31 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 12 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

67 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,02
2.Arad2368000,03
3.Argeș2747230,05
4.Bacău2608910,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1188210,02
7.Botoșani1419000,02
8.Brașov4368700,02
9.Brăila1329900,01
10.Buzău1258500
11.Caraș-Severin1149110,03
12.Călărași1006100
13.Cluj5762060,05
14.Constanța4295900,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250500,01
17.Dolj2669710,06
18.Galați2766410,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921500,01
21.Harghita828700,01
22.Hunedoara2287200
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243630,03
25.Ilfov4514010,07
26.Maramureș2041600,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398310,03
29.Neamț1898820,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546640,10
32.Satu Mare1300900,04
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu26512-1**0,02
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372000,01
37.Timiș54366-1**0,04
38.Tulcea844000,01
39.Vaslui1599400,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18374560,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

430*

1 
 TOTAL1.081.12030 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW