Tuesday, May 21, 2024
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 57 de decese și 2.156 de cazuri, în ultimele 24 de ore. 1.076 de pacienți sunt internați la ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 17 ianuarie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat duminică 57 de decese și 2.156 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. De asemenea, 1.076 de pacienți sunt internați în stare gravă în secțiile ATI. În total, în România au fost înregistrate 693.644 de persoane infectate, din care 622.414 s-au vindecat și 17.221 au decedat. 

Până astăzi, 17 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 693.644 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 622.414 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.156 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.552. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.164.549 de teste RT-PCR și 43.083 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.524 de teste RT-PCR (6.529 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.995 la cerere) și 3.392 de teste rapide antigenice.

Decese

Până astăzi, 17.221 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.01.2021 (10:00) – 17.01.2021 (10:00) au fost raportate 57 de decese (41 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Galați, Hunedoara, Iași, Mureș, Olt, Sălaj, Sibiu, Suceava,  Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 20 decese la categoria de peste 80 de ani.

55 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13166392,04
2.Arad15050371,71
3.Argeș19756441,58
4.Bacău17828811,72
5.Bihor19189422,15
6.Bistrița-Năsăud7915281,4
7.Botoșani9118351,64
8.Brașov272911002,69
9.Brăila9021141,94
10.Buzău8745180,87
11.Caraș-Severin7227282,28
12.Călărași6849271,33
13.Cluj33377463,86
14.Constanța28629362,72
15.Covasna5369111,24
16.Dâmbovița15899241,7
17.Dolj16599311,74
18.Galați17832432,43
19.Giurgiu6957101,52
20.Gorj5427170,92
21.Harghita5588140,72
22.Hunedoara12736241,85
23.Ialomița7343131,43
24.Iași298941101,29
25.Ilfov270321054,38
26.Maramureș12212682,62
27.Mehedinți5358201,09
28.Mureș16007381,33
29.Neamț11969231,48
30.Olt10171340,72
31.Prahova25269681,34
32.Satu Mare7741341,7
33.Sălaj6714371,83
34.Sibiu17928391,66
35.Suceava17424801,9
36.Teleorman8522121,69
37.Timiș298631594,52
38.Tulcea5854211,46
39.Vaslui11441441,77
40.Vâlcea10605841,52
41.Vrancea7502110,79
42.Mun. București1122537033,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe2974*-296
 TOTAL693.6442.156

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW