Wednesday, December 7, 2022
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 56 de pacienți sunt internați în ATI / 2 decese și 60 de cazuri, raportate în ultimele 24 de ore

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 7 iulie 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, miercuri, 2 decese și 60 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 376, dintre care 56 sunt în ATI. Adițional, au fost înregistrate 75 de decese mai vechi.

Până astăzi, 7 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.090 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 60 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 376. Dintre acestea, 56 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.429.482 de teste RT-PCR și 1.534.646 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.304 teste RT-PCR (7.786 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.518 la cerere) și 12.162 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.820 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 684 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 20.139 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 39 de persoane.

Decese

Până astăzi, 34.098 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.07.2021 (10:00) – 07.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 77 decese (40 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Arad, Cluj, Iaşi, Maramureş, Mureș, Neamț, Prahova şi Municipiul Bucureşti.

75 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna mai 2020, 1 în luna iulie 2020, 1 în august 2020, 3 în septembrie 2020, 5 în octombrie 2020, 18 în noiembrie 2020, 18 în decembrie 2020, 13 în ianuarie 2021, 5 în februarie 2021, 7 în martie 2021 și 2 în aprilie 2021, în județul Argeş, Arad, Cluj, Iaşi, Mureș, Neamț şi Municipiul Bucureşti.

Dintre cele 77 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani,  1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienţi decedaţi nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,02
2.Arad2368020,03
3.Argeș2746930,05
4.Bacău2608800,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1188120,02
7.Botoșani1419000,02
8.Brașov4368700,02
9.Brăila1329910,01
10.Buzău1258530
11.Caraș-Severin1149000,02
12.Călărași1006110
13.Cluj5761420,04
14.Constanța42959-1**0,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250510,01
17.Dolj2669600,06
18.Galați2766310,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921510,01
21.Harghita828700,01
22.Hunedoara2287220
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243330,03
25.Ilfov4513930,07
26.Maramureș2041620,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398200,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546270,10
32.Satu Mare1300940,04
33.Sălaj1095010,02
34.Sibiu2651320,03
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372020,01
37.Timiș5436750,04
38.Tulcea844020,01
39.Vaslui1599410,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București183739170,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

429*

-7 
 TOTAL1.081.09060 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
    MainNews

    FREE
    VIEW