Friday, December 3, 2021
Jurnalism corect


CORONAVIRUS | 54 de decese și 707 de cazuri din 31.574 de teste, în ultimele 24 de ore / 718 de pacienți sunt internați în ATI

By Matthew Garvey , in Stirile zilei , at 19 mai 2021

Grupul de Comunicare Strategică a raportat, miercuri, 54 de decese și 707 de noi cazuri de COVID-19 din 31.574 de teste, în ultimele 24 de ore. În spitale, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.416. Dintre acestea, 718 sunt internate în ATI.

Până astăzi, 19 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.073.679 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.028.554 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 707 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.416. Dintre acestea, 718 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.692.982 de  teste RT-PCR și 1.060.331 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.321 de teste RT-PCR (12.294 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.027 la cerere) și 10.253 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.621 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.948 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.409 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 82 de persoane.

Decese

Până astăzi, 29.716 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.05.2021 (10:00) – 19.05.2021 (10:00) au fost raportate 54 de decese (30 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21043191,12
2.Arad23538140,48
3.Argeș27142180,77
4.Bacău25951180,30
5.Bihor29029450,79
6.Bistrița-Năsăud1181360,58
7.Botoșani1407560,35
8.Brașov43436260,72
9.Brăila1319280,52
10.Buzău12488110,45
11.Caraș-Severin11327180,98
12.Călărași999410,41
13.Cluj57204271,14
14.Constanța42729230,54
15.Covasna847790,77
16.Dâmbovița2239660,43
17.Dolj26482120,45
18.Galați27424130,57
19.Giurgiu1095640,45
20.Gorj917860,17
21.Harghita820960,68
22.Hunedoara22792140,69
23.Ialomița1071170,36
24.Iași42170150,41
25.Ilfov44897260,96
26.Maramureș20300110,26
27.Mehedinți827880,64
28.Mureș23795240,68
29.Neamț18758210,58
30.Olt14496120,47
31.Prahova34916431,03
32.Satu Mare1293140,28
33.Sălaj1088630,68
34.Sibiu26292210,90
35.Suceava24091110,26
36.Teleorman13625120,59
37.Timiș54104300,74
38.Tulcea8364150,54
39.Vaslui1589170,26
40.Vâlcea16308150,52
41.Vrancea10620130,48
42.Mun. București1827611120,84
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

610*

-13 
 TOTAL1.073.679707 

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Comentarii


    Lasă un răspuns


    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    MainNews

    FREE
    VIEW